Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Harlem-13-Gigapixels.com – największa panorama na świecie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Harlem-13-Gigapixels.com – największa panorama na świecie
Dodał: Przemysław Imieliński 11.05.2007
Nowojorski fotograf przy współpracy firmy Kolor stworzył jedną z największych cyfrowych panoram na świecie. Fotografię o rozdzielczości 13 gigapikseli można oglądać online.


Pracujący na stałe w Nowym Jorku fotograf Gerard Maynard wykonał fotografię panoramiczną dzielnicy Harlem. Nie było by być może w tym nic sensacyjnego, gdyby nie skala tego przedsięwzięcia. 13-gigabajtowe zdjęcie powstało w wyniku połączenia ze sobą 2045 ujęć, wykonywanych bez przerwy przez ponad dwie godziny. Obrazy rejestrowane były za pomocą Nikona D2X z obiektywem Nikkor 300 mm i zmodyfikowanej głowicy Peace River Studio's PixOrb, napędzanej silnikiem krokowym. Panorama została zarejestrowana z dachu jednego z budynków przy zbiegu 7. i 11. Alei w Nowym Jorku. Wszystkie zdjęcia zapisywano w formacie RAW w 12-megabajtowaych plikach NEF. W sumie ich całkowita objętość osiągnęła wielkość ponad 21 GB.


Proces łączenia zdjęć przeprowadzony został w programie Autopano Pro, produkowanym przez firmę Kolor. Aplikacja została zainstalowana na komputerze wyposażonym w procesor Quad-Core Xeon, 8 GB pamięci RAM i dwa szybkie dyski o pojemności 150 GB. Maszyna była kontrolowana przez 64-bitowy system operacyjny Linux, a ukończenie tego niecodziennego zadania zajęło jej 46 godzin. Finalny obraz miał rozdzielczość 279689 x 46901 pikseli i ważył 48,8 GB. W celu stworzenia możliwości oglądania tak ogromnego rozmiaru zdjęcia w Sieci, twórcy wykorzystali technologię Zoomify. Ponieważ obsługuje ona jedynie formaty JPEG i TIFF, panorama musiała zostać ponownie pocięta na pliki nieprzekraczające objętości 2 GB (to największe zbiory, jakie można zapisać w formacie TIFF). Zmusiło to firmę kolor to zaprojektowania dodatkowego narzędzia, które pozwoliłoby precyzyjnie podzielić złożoną już panoramę. W ten sposób opracowany został specjalny program o nazwie Zoomify Converter, a równolegle z nim programiści stworzyli filtr, pozwalający wyeksportować gotowy obraz do formatu HDV.
 
Panoramę można oglądać na oficjalnej stronie internetowej projektu, pod adresem www.harlem-13-gigapixels.com. Wygodny interfejs pozwala przesuwać, przybliżać i oddalać obraz. Wyrazistość i ostrość zdjęcia budzi respekt nawet przy dużym powiększeniu. Koniecznie zajrzyjcie!

Oficjalna strona projektu: www.harlem-13-gigapixels.com
Strona domowa Gerarda Maynarda: www.gerardmaynard.org
Program Autopano Pro v1.3.0: www.autopano.net

Zobacz także:
Programy do tworzenia zdjęć panoramicznych
Panorama zrobiona ''z ręki''
ArcSoft Panorama Maker 4 w wersji Pro
Jigsaw puzzle effects – darmowa akcja do Photoshopa
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.098s.