Getty Images, stworzony w 1996 roku serwis pośredniczący w sprzedaży fotografii, przez wiele lat wyznaczał sposób i kierunek rozwoju rynku zdjęć sztokowych (tzn. udostępnianych przez twórców za opłatą). W jego archiwach znajduje się 3,2 mld zdjęć, a stronę WWW co miesiąc odwiedza 4 mln użytkowników.
Wielu fotoamatorów marzyło o dołączeniu do tego elitarnego grona, ponieważ wiadomo było, że każdy, kogo fotografie znajdują się w ofercie Getty Images jest dobry – przyjmowane bowiem były tam wyłącznie zdjęcia wysokiej jakości. Zezwolenie serwisowi na zarządzanie prawami do zamieszczanych tam zdjęć oznaczało też, poza prestiżem, niezły zarobek.
|
Główna strona serwisu Getty Images. |
Teraz jednak wygląda na to, że Getty Images nie jest w stanie sprostać zjawiskom, z którymi kiedyś nie musiał się mierzyć, ponieważ nie istniały. Są to przede wszystkim narastająca konkurencja nowych firm zajmujących się fotografią sztokową oraz wykorzystanie przez media amatorskich materiałów nadsyłanych przez czytelników. Na rozwój tych zjawisk mają wpływ przede wszystkim ciągły rozwój fotografii cyfrowej i internetu.
Profity Getty Images maleją, serwis został więc wystawiony na sprzedaż. Być może jest to w tej chwili najrozsądniejsze wyjście. Serwis ten w obecnym kształcie jest atrakcyjny znacznie mniej niż kiedyś zarówno dla fotografów, jak i kupujących zdjęcia: fotografom łatwiej jest sprzedać zdjęcia na wolnym rynku, zamiast próbować dostać się do elitarnego serwisu stockowego, zaś klient może przebierać w znacznie tańszych ofertach.
Choć Getty Image ma i zawsze miał silną renomę, jednak w dzisiejszym świecie biznesu to nie wszystko. Spadek obrotów był znakiem, że firmie potrzebny jest inwestor, który oprócz kapitału wniesie do niej również nową wizję dalszej działalności. Spółkę wyceniono na 1,5 mld dol., a jej sprzedaż prowadzi bank inwestycyjny Goldman Sachs.
Strona WWW: www.gettyimages.com
Zobacz także:Gigantyczny aparat cyfrowy sercem realizowanego właśnie projektu astronomicznegoCanon DPP 3.2 – prezentacja wideo onlineDropFrame 1.0 – program automatyzujący dodawanie ramekMobilna wersja PhotobucketPanoye – nowy fotoserwis z panoramamiPicasa Web Export – kolejna wtyczka eksportowa dla Adobe Lightroom