Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  GeoPic II – moduł GPS dla lustrzanek Nikon i FujiFilm


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

GeoPic II – moduł GPS dla lustrzanek Nikon i FujiFilm
Dodał: Jarosław Zachwieja 10.10.2007
Fotografowie wykonujący zdjęcia w rozmaitych miejscach niejednokrotnie miewają problem ze zlokalizowaniem pleneru, w którym wykonywane było dane zdjęcie. Z pomocą może im przyjść odbiornik nawigacji satelitarnej – najlepiej taki, który już w momencie zrobienia zdjęcia zapisze współrzędne geograficzne w jego metadanych EXIF.


Na łamach fotografuj.pl opisywaliśmy niedawno podobne urządzenie firmy Sony, dzięki któremu można było dopasować zdjęcie do miejsca, w którym je wykonano. Rozwiązanie to miało jednak pewne wady, z których największą była konieczność precyzyjnego ustawiania zegara w cyfraku.
 
Wady tej pozbawione są aparaty z wbudowanym lub podłączanym bezpośrednio odbiornikiem GPS. Oczywiście w takim wypadku konieczna jest zgodność cyfraka z modułem nawigacyjnym. W ofercie brytyjskiej firmy Custom Idea pojawił się niedawno model przeznaczony dla lustrzanek firmy Nikon oraz zgodnych z tym samym standardem korpusów innych producentów.

Schemat podłączenia modułu GeoPic II do korpusu lustrzanki Nikon D200.

Moduł nawigacji satelitarnej GeoPic II współpracuje z Nikonami D200, D300, D2HS, D2X, D2XS, D3 oraz Fuji S5 Pro. Jest on podłączany do korpusu przez uniwersalne złącze akcesoriów i dla wygody może zostać umieszczony na sankach lampy błyskowej. Samo urządzenie pracuje w oparciu o lubiany przez użytkowników nawigacji satelitarnej układ SiRF III, który zapewnia precyzyjne i szybkie ustalanie położenia i odznacza się dość niskim poborem mocy.
 
W celu oszczędzenia akumulatora aparatu, który to GPS wykorzystuje do zasilania, odbiornik można ustawić w jednym z trzech trybów pracy (opisujemy je w tabeli poniżej). W celu oszacowania zużycia baterii przyjęto, że użyty do testów aparat Nikon D200 bez podłączonego modułu GeoPic II może wykonać około 1750 zdjęć.
Opis trybów pracy modułu GeoPic II wraz z szacunkowym zużyciem prądu przetestowanym dla Nikona D200.
Tryb pracyOpis działaniaZużycie prądu (liczba zdjęć wykonanych na jednym zestawie baterii)
Ciągły (Continuous)Informacje o położeniu aparatu są stale wysyłane z odbiornika do aparatu.315
Oszczędny (Low Power)Moduł GPS jest stale zasilany, jednak dane o położeniu wysyłane są do aparatu tylko w momencie wykonania zdjęcia.970
Zamrożony (Freeze)Odbiornik GPS nie odświeża informacji o położeniu. W tym trybie wszystkie zdjęcia będą oznaczone jako wykonane w miejscu ostatniego pomiaru. Jest to tryb pracy najbardziej użyteczny w pomieszczeniach zamkniętych.1690

Model ten jest dostępny w sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii w cenie około 200 funtów. Nie wiadomo jednak czy i kiedy trafi on oficjalnie do Polski.

Cena: 199,95 GBP
Strona WWW: www.customidea.com

Zobacz także:
Synchrotech CFExpressPro+ – ultraszybki adapter CF do notebooków
BenQ G700 oraz G900WA – tanie monitory LCD dla fotoamatorów
WalletPix – cyfrowe zdjęcia w portfelu
Gigapan dla każdego!
Pocket Album – breloczek z cyfrowym albumem
Tokina MACRO 35 mm f/2.8 AT-X do Canona i Nikona
Epson wprowadza do sprzedaży nowe tusze i papiery fotograficzne
Digital Photo System – nowa kolekcja toreb, plecaków i futerałów Katy
Recenzja: Sony GPS-CS1KA – GPS dla fotografa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.726s.