Nowy model Fujifilm to kolejny w ostatnim czasie kompaktowy hiperzoom. Aparaty o podobnym zakresie ogniskowych zaprezentowały ostatnio także firmy Olympus (model
SP-550UZ) i Panasonic (model
FZ18). FinePix S8000fd jest od nich jednak nieco bardziej szerokokątny, oferując najkrótszą ogniskową 27 mm, co spowodowała niewielkie skrócenie maksymalnej ogniskowej do wartości, bagatela, 486 mm. Rejestrowania ujęć z tak dużym przybliżeniem wspomagane jest podwójnym system stabilizacji (Dual Image Stabilization), na który składają się ruchomy przetwornik CCD oraz opcja automatycznego podnoszenia czułości sensora nawet do wartości 6400 IS (przy zredukowaniu rozdzielczości rejestrowanego obrazu do 4 Mpix), w celu uzyskania krótszych czasów ekspozycji obrazu.
Budowa aparatu przypomina tradycyjne korpusy lustrzane. Widać wyraźnie, że producentowi zależało na opracowaniu urządzenia dającego użytkownikowi podobną funkcjonalność i wygodę wykonywania zdjęć, jaką oferują współczesne korpusy cyfrowe. W informacji prasowej podkreśla się, że duży zakres ogniskowych obiektywu, nie zmusza użytkownika do korzystania z żadnych dodatkowych akcesoriów optycznych (np. konwerterów), zapewniając jednocześnie absolutną szczelność konstrukcji, co całkowicie chroni matrycę przed kurzem i pyłem. Problem plam widocznych na zdjęciach na skutek zanieczyszczenia sensora podczas wymiany obiektywów nie został wszak jeszcze rozwiązany przez wszystkich producentów lustrzanek.
Fujifilm FinePix S8000fd wyposażony został w matrycę CCD o rozdzielczości 8 milionów pikseli i przekątnej 1/2,35 cala. Pozwala ona rejestrować zdjęcia przy czułości od 64 do 1600 ISO. Możliwe jest również włączenie wyższych wartości – 3200 i 6400 ISO, jednak wówczas rozdzielczość zapisywanych fotografii zostaje automatycznie zmniejszona o połowę (do 4 Mpix). Funkcja ta może być jednak przydatna w sytuacji, gdy zależy nam na wykonaniu ujęcia w warunkach bardzo słabego oświetlenia sceny.
Innym oderowanym w tym modelu rozwiązaniem wspomagającym użytkownika jest technologia rozpoznawania twarzy. Oprogramowaniu aparatu potrafi zidentyfikować do 10 osób znajdujących się kadrze i w taki sposób dobrać parametry ekspozycji i dostroić autofokus, by wszystkie twarze były właściwie naświetlone i ostre. Dodatkowo funkcja ta pozwala także automatycznie usunąć efekt czerwonych oczu ze zdjęć wykonywanych z lampą błyskową. Dzięki temu nie będziemy musieli marnować czasu na późniejszą edycję zdjęć w programie graficznym.
Pozostałe funkcje modelu S8000fd: - Inteligentna lampa błyskowa (i-Flash): Automatyka aparatu potrafi zidentyfikować subtelne różnice w oświetleniu fotografowanej sceny i odpowiednio do tego dobrać siłę błysku. Z flesza korzystać można także przy wykonywaniu zdjęć z wysokimi czułościami, a algorytmy aparatu potrafią wówczas na tyle osłabić siłę błysku, by pierwszy plan został delikatnie doświetlony, a tło wyraźnie zarejestrowane. Dostępna jus również funkcja, dzięki której aparat automatycznie podniesie lampę błyskową, gdy uzna, że w danej sytuacji powinna być ona użyta.
- Manualna kontrola ekspozycji: Aparat pozwala w pełni manualnie sterować parametrami rozdzielczości zapisywanych zdjęć, czułością ISO, wartościami przysłony i czasu ekspozycji, co z pewnością ucieszy osoby o bardziej ambitnym podejściu do fotografii.
- Tryb filmowy: Fujifilm FinePix S8000fd pozwala rejestrować filmy wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), z prędkością 30 kl./s wraz z dźwiękiem.
- Programy tematyczne: Model ten oferuje 15 programów tematycznych, w tym gotowe ustawienia przydatne przy wykonywaniu zdjęć przedmiotów przeznaczonych na aukcje internetowe oraz do fotografowania z lampą błyskową przy wykorzystaniu światła zastanego.
- Zdjęcia seryjne: Możliwe jest rejestrowanie ujęć seryjnych z prędkością do 15 kl./s, wówczas jednak maksymalna rozdzielczość obrazu zmniejszana jest do 2 Mpix.
- Ekran LCD: Nowy model wyposażono w duży wyświetlacz o przekątnej 2,5 cala o rozdzielczości 230 tys. Pikseli i czasem odświeżania obrazu wynoszącym 60 kl./s.
- Wizjer elektroniczny (EVF): Zdjęcia można kadrować nie tylko na monitorze LCD, ale także za pomocą wizjera elektronicznego, który odświeża obraz z tą samą prędkością, co wyświetlacz LCD.
- Gniazda pamięci: Użytkownicy aparatu mogą korzystać z nośników pamięci typu xD, SD i SDHC.
- Zasilanie: Jako źródło prądu producent zastosował 4 baterie typu AA, dzięki czemu znalezienie zapasowych ogniw będzie możliwe niemal w każdym miejscu, w którym przyjdzie nam fotografować.
Fujifilm FinePix S8000fd will trafi do sklepów we wrześniu 2007 roku i będzie kosztował 400 dolarów.