Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Fujifilm FinePix F480 oraz FinePix F50fd – nowe dzieci w mieszanej rodzinie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fujifilm FinePix F480 oraz FinePix F50fd – nowe dzieci w mieszanej rodzinie
Dodał: Jarosław Zachwieja 26.07.2007
Aparaty z Fujifilm FinePix należące do serii F stanowią bardzo ciekawą grupę. Można znaleźć w nich nawet mocno różniące się modele. Dzisiejsza premiera dwóch kompaktów, które poza producentem i serią nie mają ze sobą właściwie nic wspólnego, wydaje się to potwierdzać.


Pierwszy z nowych aparatów to FinePix F480. Jest to ośmiomegapikselowy kompakt z obiektywem o zakresie ogniskowych odpowiadającym 28-112 mm w aparacie małoobrazkowym. Umożliwia on fotografowanie z czułością w zakresie 100-800 ISO, a komunikacja z urządzeniem odbywa się za pośrednictwem ekranu o przekątnej 2,7 cala i wysokiej rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Zastosowano w nim jeden z nowszych zabiegów firmy Fujifilm, polegający na jednoczesnej obsłudze przez aparat pamięci standardu SecureDigital (SD, SDHC, MMC) oraz xD-Picture Card. Oprócz tego aparat ma wbudowane 12 MB pamięci wewnętrznej.


Produkt ten kierowany jest głównie do osób chcących uwieczniać rodzinne imprezy oraz ważne chwile z życia swoich dzieci. Świadczą o tym m.in. prostota obsługi, szerokokątny obiektyw, bardzo przydatny podczas fotografowania rozmaitych imprez oraz... tryb tematyczny Baby mode (fotografowanie dzieci) wyciągnięty z menu na pokrętło ustawień. Prócz tego dostępne jest jeszcze 13 innych trybów, brak za to manualnej kontroli nad ekspozycją.
 
FinePix F480 rejestruje ujęcia wideo w rozdzielczości 320x240 punktów z prędkością 30 klatek na sekundę. Planowana data wprowadzenia tego modelu do sprzedaży to wrzesień, natomiast sam aparat na rynku amerykańskim ma kosztować około 180 dolarów. Jego cena i data premiery w naszym kraju nie zostały jeszcze ustalone.

Fujifilm FinePix F480 - na pokrętle ustawień widać m.in. tryby fotografowania dzieci oraz pseudo-stabilizacji obrazu.

Choć należący do tej samej serii co F480, Fujifilm FinePix F50fd jest aparatem zupełnie innego rodzaju. Zwraca w nim uwagę duży 1/1,6-calowy przetwornik Super CCD HR rozdzielczości aż 12 megapikseli. Mniej nietypowy jest już obiektyw tego aparatu – odpowiada on zakresowi 35-105 mm dla małego obrazka. Natomiast imponujący (choć w sumie nie zaskakujący, biorąc pod uwagę parametry przetwornika obrazu) jest zakres czułości aparatu: od 100 do 6400 ISO, przy czym wartości 3200 i 6400 ISO osiągane są metodą grupowania pikseli, co skutkuje zmniejszeniem rozdzielczości zdjęć odpowiednio do 6 i 3 megapikseli. Warto w tym miejscu przypomnieć, że FinePix F50fd jest następcą F31fd, który znany był m.in. ze znakomitej, jak na aparat kompaktowy, jakości obrazu w trybie podwyższonej czułości ISO.


Model ten jest już przeznaczony do znacznie bardziej wymagającego użytkownika, niż rodzic, któremu zależy przede wszystkim na zapełnieniu albumu zdjęciami swoich pociech. Przede wszystkim oferuje on (co można rozpoznać m.in. po oznaczeniu modelu) system rozpoznawania twarzy Face Detection, uważany za jeden z najskuteczniejszych spośród stosowanych w aparatach cyfrowych. Pozwala on śledzić jednocześnie do dziesięciu ludzkich twarzy i w oparciu o nie dopasowywać optymalne parametry ekspozycji, balansu bieli oraz głębię ostrości. W najnowszej wersji o numerze 2.0 odpowiada on również za automatyczną likwidację efektu czerwonych oczu (istnieje możliwość zapisania zdjęcia w dwóch wersjach jednocześnie: bez i z korektą).
 
Kolejną innowacją jest również system mechanicznej stabilizacji drgań aparatu. Podobnie jak w znacznie bardziej zaawansowanym hiperzoomie FinePix S8000fd zastosowano w nim ruchomy przetwornik obrazu sprzężony z układem stabilizującym. Z innych ciekawych usprawnień warto wymienić bezprzewodową komunikację aparatu z komputerem za pomocą złącza IrSimpleTM oraz możliwość pełnej kontroli użytkownika nad ekspozycją. Dysponuje też specjalnym trybem tematycznym, optymalizującym zdjęcia pod kątem wykorzystania ich na łamach blogów.


Aparat kręci sekwencje wideo w maksymalnej rozdzielczości 640x480 z prędkością do 25 klatek na sekundę. Ma 24 megabajty wbudowanej pamięci i współpracuje z kartami SD, SDHC oraz xD. Do sprzedaży trafi we wrześniu bieżącego roku, a jego cena sugerowana w USA nie przekroczy 300 dolarów.

Cena: 179,95 USD (FinePix F480), 299,95 USD (FinePix F50fd)
Strona producenta: www.fujifilm.com

Zobacz także:
Fujifilm FinePix S8000fd – 18-krotny zoom ze stabilizacją matrycy
Fujifilm Hyper-Utility Software HS-V3 1.1b – aktualizacja
Fujifilm IS Pro – lustrzanka do zdjęć w podczerwieni
Aktualizacja firmware dla Fujifilm S5 Pro (wersja 1.08)
DxO Optics Pro 4.2 czyta RAW-y z Fujifilm FinePix S3 i S5 oraz Pentaksa K10D
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.472s.