–
Fotografie, które nazwałem: Wycieczka na Madagaskar sto lat później, to zdjęcia prezentowane obok poruszających wyobraźnię fotografii Arkadego Fiedlera. Nie powstały one z zamysłem kopiowania, porównywania czy czegoś podobnego. Po prostu pewnego razu zauważyłem podobieństwo w klimacie między jednym z kadrów z 1936 roku, a innym z 2013 roku. Potrzebowałem odpowiedniego nastroju, żeby więcej ujęć połączyć w to, co można nazwać: wycieczka na Madagaskar. Nie chodziło mi o to, żeby wszystkie zdjęcia były możliwie identycznymi kadrami, choć zdarzyły się i takie, niezwykle podobne. Bardziej interesował mnie klimat, nastrój… To coś, co unosi się na Madagaskarze w powietrzu. Spokój, mistycyzm, przodkowie, duchy, naturalność. Pasjonującym zajęciem było dla mnie oglądanie kompletu fotografii Fiedlera udostępnionych mi przez jego Synów Marka i Arkadego Radosława – opowiada
Arek Ziemba.
|
Wycieczka na Madagaskar sto lat później |
Według Ziemby Madagaskar to raj, który pozostaje jednym z ostatnich żywych, autentycznych skansenów na Ziemi. O tym, że tak jest, świadczą rozmowy w Antananarivo, w których niejednokrotnie brał udział autor prezentacji.
|
Wycieczka na Madagaskar sto lat później |
–
Biała i malgaska śmietanka intelektualna stolicy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Madagaskar nie jest tak bogaty jak Afryka i nie ma tak dobrze rozwiniętej infrastruktury. Świat pakował i będzie pakował pieniądze w Afrykę. W Afryce, gdy w jednym miejscu zaczynają się maczetować, to nie wiadomo, w którym skończą. Na Madagaskarze lud jest pacyfistyczny, musi dawać sobie radę w pojedynkę. Czy świat jest już zmielony na papkę? Nie. Za czasów Fiedlera też większość mówiła, że nie ma już co odkrywać. W rzeczywistości zawsze pozostaną na Ziemi miejsca, które będą fascynować. Dowodem tego… ta krótka wycieczka –
dodaje Ziemba.
|
Wycieczka na Madagaskar sto lat później |
Arek Ziemba to jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim. Fotograf, pilot wypraw, przewodnik po Czerwonej Wyspie i świetny gawędziarz. Na Madagaskarze prowadzi m.in. wyprawy autorskie, fotografuje, patrzy, rozmawia z ludźmi, szuka klimatów, sytuacji. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach, w uporządkowanej Europie i w kraju pogodnych Malgaszy. Odbył kilka wypraw po Madagaskarze.
Miejsce: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach;
Adres: Rybnik ul. 1 Maja 91B;
Godzina: 18.00;
Więcej informacji:
www.dkchwalowice.pl;
Wstęp: 10 zł; młodzież szkolna i dzieci - bezpłatnie.
Zobacz także:Początek "Życia przedmiotów""Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny"Wernisaż "CHA, CHA, CHA"Spotkanie z Jackiem FotąWernisaż wystawy o ToruniuŚwiąteczna promocja lamp QuantuumWernisaż w Leica GalleryNowa Warszawa - wernisażGra o film z AVerMediąWernisaż w LublinieGórnicy na zdjęciach w OlzieWykład fotograficzny w LublinieOstatni dzień konkursu Fotografuj.pl!