Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotografie w 3D w technice sitodruku – wernisaż Artura Turowskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotografie w 3D w technice sitodruku – wernisaż Artura Turowskiego
Dodał: Alina Plata 20.09.2013
W najbliższy piątek 20 września w warszawskiej galerii V9 odbędzie się wernisaż wystawy Artura Turowskiego, artysty ze składu Vlepvnet. Tematem wystawy będą fotografie 3D wydrukowane metodą sitodruku. To rzadko dotąd spotykana technika drukowania zdjęć w formacie trójwymiarowym.


To za czym podąża w swoich pracach Artur Turowski to jeden z najstarszych i najbardziej płodnych w eksperymenty tematów w historii malarstwa: rekonstrukcja procesu widzenia. Zarówno mistrzowie renesansu uwikłani w surowy rygor perspektywy, jak barokowi twórcy iluzji, czy w końcu flegmatyczni pointyliści - wszyscy próbowali wyjść na przeciw ludzkiemu oku w przekonaniu, że techniczne zadanie sztuk wizualnych to zapanować nad zmysłami człowieka, a dopiero na gruncie tej władzy rodzi się doświadczenie Sztuki. Dzisiaj wydaje się, że poszukiwania te przeniosły się do sal kinowych, gdzie najnowsze technologie kreują dla nas kolejne odmiany złudzeń zmysłowych, dawno jednak złudzenia te przestały być prostymi katalizatorami metafizycznych doświadczeń. Eksperymnty z widzeniem serwowane są nam dość powszechnie: w kinie, internecie i poprzez przeróżne nośniki reklamowe zawsze jednak podrażniają oko tylko na potrzeby kilku chwil uciechy.

fot. Artur Turowski

Prace graficzne Artura Turowskiego pojawiają się w tym pejzażu jako zaskakujący kontrapunkt. To co oczywiście wysuwa się na pierwszy plan to techniczny aspekt printów, efekt specjalny: prace oglądamy w okularach 3D. Szybko jednak możemy przekonać się, że nie o prostą uciechę chodzi artyście i że sięgając po efekty specjalne nie zabiega on o chwilę naszej uwagi. Przeciwnie: na szali jest moment poza czasem. Turowski przywraca efektom specjalnym metafizyczny, prawie sakralny wymiar. Kiedy patrzymy na przedmioty widoczne na zdjęciach rodzi się w nas wrażenie, jakbyśmy po raz pierwszy w życiu używali oczu, albo jakby z przedstawionej rzeczywistości zerwano nagle szarą firankę. W fotografiach Turowskiego cały świat zastyga w psychodelicznym, świętym objawieniu TERAZ.

fot. Artur Turowski

Prace te mają jeszcze jeden niezwykle istotny, prometeiski wymiar. Artysta nie tylko wydziera sekrety świata ludzkich zmysłów, ale też przechwytuje technologię funkcjonującą w popkulturze i pozostajacą we władzy masowej rozrywki, odtwarza ją w niezależnej pracowni drukarskiej i zaprzęga do służby własnej intymnej wypowiedzi. Warsztatowe mistrzostwo ma tu więc wymiar polityczny - wykradziony ogień trafia w ręce Człowieka.
Gdzie: Galeria V9, ul. Hoża 9 (w podwórku) w Warszawie
Wernisaż: 20 września, godz. 19
Wystawa czynna: 21 września - 20 października

Zobacz także:
Pełnoklatkowa matryca Canona uchwyciła świetliki w ciemności
Leica C – pierwsza z nowej linii aparatów kompaktowych Leiki
Szerokokątny Fujinon XF 23 mm F1.4 R
Ricoh prezentuje 360-stopniowy aparat Theta sterowany smartfonem
Wyniki konkursu ''Przed i po, czyli retusz zdjęcia''
''Aparaty w obiektywie'' Cyber-shot DSC-QX100 i DSC-QX10
Smartfon-zegarek Samsung Galaxy Gear
Lampa LED Nikon LD-1000
Miniaturowy Nikon COOLPIX S02
Zaawansowany Nikon COOLPIX P7800
Nowy obiektyw stałoogniskowy Canon EF Cinema 35mm
Canon ulepsza kamery Cinema EOS
''Faux tiroirs'' – szuflady i prawdziwe ciekawostki – nowa praca drugiego sezonu TEN by Fotolia

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.748s.