W ramach pokazów "Kina Letniego" odbywających się w krakowskiej Galerii Camelot będzie można zobaczyć kolejne filmy, które opowiadają o znanych fotografach. Podczas seansów 08 sierpnia zaprezentowane zostaną dwa dokumenty: "Jindřich Štreit - Między światłem a ciemnością" (jego zdjęcia można zobaczyć m.in. w ostatnim wydaniu magazynu
''5 klatek''") oraz "Roswitha Hecke - Sekretne spojrzenia".
08.08.2008, piątek godz. 21:30
"Jindřich Štreit - Między światłem a ciemnością"
Reż. Jan Špata, Czechy, 1990, 20 min.
Jindřich Štreit (ur.1946) ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i już w czasie studiów zaczął fotografować. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie.
Tworzył cykle fotografii, m.in. dokumentował życie mieszkańców małej wioski Sovinec. Utrwalał na zdjęciach jak w archaiczny styl życia prowincji wnikają elementy nowoczesnej cywilizacji, ale też jak ludzie nakłaniani są przez oficjalną czechosłowacką propagandę do życia w obłudzie i zakłamaniu. Potrafił w szarej rzeczywistości znaleźć też od czasu do czasu coś radosnego: tęsknotę ludzi za pięknem, miłością i wiarą. Organizował na prowincji wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne z udziałem artystów niekochanych przez reżim.
W latach 90-tych zaczął fotografować na całym świecie, ale styl jego fotografii nie uległ zmianie: odkrywa zwyczajnych ludzi, którzy mimo wielu odmienności są podobni do bohaterów zdjęć z czesko-polskiego pogranicza. Film opowiada o twórczości artysty, który za swój życiowy temat wybrał reportaż o ludziach w ich naturalnym środowisku. Štreit w liryczny sposób pokazuje życie na prowincji, należącą już do historii socjalistyczną czechosłowacką wieś i jej codzienność.
08.08.2008
"Roswitha Hecke - Sekretne spojrzenia"
Reż. Sophie Solá Ferrer, Niemcy, 2007, 20 min.
Roswitha Hecke (ur. 1944) jest fotografem zarówno z zawodu jak i z powołania. Jej wieloletni związek z reżyserem teatralnym Petrem Zadekiem zaowocował współpracą również na gruncie zawodowym, ponieważ to właśnie Hecke miała wyłączność na fotograficzną rejestrację jego inscenizacji teatralnych. Artystka nawiązała też współpracę z innymi reżyserami jak: Werner Schroeter, Rainer Werner Fassbinder czy Eric Rohmer.
Bardzo ważnym elementem jej twórczości jest przyjaźń łącząca ją z aktorską rodziną Bennentów, której z aparatem fotograficznym towarzyszy od 1967. Hecke, która chętnie zajmuje się również problematyką społeczną, jest autorką licznych reportaży powstałych w czasie wielu podróży. W Paryżu powstał cykl "Pigall - Meine Straße der Transvestiten. (Pigalle - Moja ulica transwestytów)". Zafascynowana pracą detektywa Roya Finera towarzyszyła mu przy realizacji jego zleceń, co zaowocowało kolejnym cyklem: "Die Obdachlosen auf der Bowery. (Bezdomni z Bowery)", a zarażona przez jednego ze swoich partnerów życiowych miłością do boksu utrwaliła na fotografiach sportowców z tego środowiska.
W 1978 r. opublikowała książkę "Liebes Leben (Kochane życie)", która opowiada o życiu prostytutki z Zurychu Irene. Książka ta została okrzyknięta najlepszym albumem zdjęciowym, a następnie odznaczona prestiżową nagrodą firmy Kodak oraz nagrodą Stiftung Buchkunst przyznawaną najpiękniejszej publikacji książkowej. Pod koniec 2007 r. odbyła się w Berlinie w Martin-Gropius-Bau wystawa retrospektywna fotografii Roswithy Hecke.
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Galeria Camelot
Ulica: św. Tomasza 17
Terminy: 08.08.2008 godz.21:30
Zobacz także:Fotografie z Indii - wernisaż"Chiny w 5-ciu smakach" - wernisażFotograficzny "Projekt 888"Wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie BZWBK Press Foto 2008Galeria Bezdomna w Kazimierzu Dolnym"Polska lat 70." w PKiNWystawa tubylokino.plFotograficzna gra miejskaNowy numer "Zaplecza"Projekt Wild Wonders of EuropePortrety z lat 50 i kolejnych dziesięcioleciWarszawskie Lato Fotografii '08