Eastreet 2
To kolejna edycja jedynej tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Wybrane przez grupę kuratorów fotografie zostaną profesjonalnie wydrukowane i przygotowane do ekspozycji, w przestrzeni publicznej oraz w jednej z galerii na Starym Mieście w Lublinie. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog wydany w formie albumu ze zdjęciami oraz informacjami o wszystkich prezentowanych autorach (dystrybuowany bezpłatnie tylko podczas wystawy – każdy autor otrzyma od nas egzemplarz pocztą). Ponadto planujemy dyskusję na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej oraz inne atrakcje (szczegóły wkrótce).
Wystawa i publikacja Eastreet 2 realizowana jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.
Pierwsza edycja
Pierwsza edycja Eastreet odbyła się w październiku 2013 w Lublinie i spotkała się z bardzo dobrym odzewem (ponad 4.000 zgłoszonych fotografii!) a także dobrymi recenzjami. Wystawa przyciągnęła do Lublina wielu twórców. Odwiedzających również nie brakowało – w związku z dużym zainteresowaniem, wystawa została przedłużona o 2 tygodnie. Pierwsza edycja utwierdziła nas w przekonaniu, że taki projekt ma potencjał i czujemy się zobowiązani aby go kontynuować.
Idea
Naszą intencją jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiamy m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się “pod powierzchnią” codzienności. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, nie jest jednak przez nas rozumiana ściśle i konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu. Pragniemy badać granice gatunku, szukać nowych rozwiązań i inspiracji, monitorować aktualny stan fotografii ulicznej w Europie Wschodniej. Ponadto, lub może przede wszystkim – chcemy stworzyć platformę do kontaktu, dialogu i wzajemnej inspiracji dla autorów i środowisk tworzących fotografię uliczną w tej części świata.
Kryteria
1. Akceptujemy tylko fotografie powstałe w krajach Partnerstwa Wschodniego, Europy Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej (Grecja, Bałkany, etc) oraz Rosji i byłych republik. Narodowość lub miejsce zamieszkania fotografa nie ma znaczenia.
2. Priorytetowym wymaganiem jest, aby nadesłane fotografie w oryginalny sposób dokumentowały życie codzienne, przestrzeń publiczną, interakcję z tą przestrzenią i jej wpływ na życie codzienne. Głównym tematem zdjęć musi być człowiek (nawet jeśli nie jest dosłownie obecny ma zdjęciu) lub ślady jego obecności.
3. Zgodnie z powszechnie znaną konwencją fotografii ulicznej oczekujemy na zdjęcia niepozowane, spontaniczne, łączące niespodziewane elementy, pokazujące co dzieje się “pod” pozornie błahą codziennością. Nie muszą być one zrobione na ulicy, ale w dowolnym miejscu przestrzeni publicznej (park, targowisko, plaża, wieś, muzeum, sklep, parking, wydarzenie publiczne, chodnik, itp).
4. Prace powinny posiadać wysoki walor estetyczny, kompozycyjny i narracyjny, przy czym narracja powinna być ograniczona do jednego zdjęcia – nie akceptujemy cykli zdjęć czy fotoreportaży.
5. Nabór jest skierowany zarówno do fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Nie ma limitów wiekowych ani określonych parametrów technicznych, jednak zgłoszone zdjęcia muszą mieć możliwie wysoką rozdzielczość pozwalającą na profesjonalny druk co najmniej w formacie A4 lub podobnym.
6. Nadesłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich ewentualne włączenie do wystawy i katalogu, a także wykorzystanie w materiałach promocyjnych (strona internetowa, newsletter, materiały prasowe, itp). Respektujemy prawa twórców i nie będziemy wykorzystywać nadesłanych zdjęć do żadnych innych celów, bez uprzedniej zgody autora.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 maja 2014
Zobacz także:"Góry wysokie - zimowe wyprawy narodowe"- spotkanie z Piotrem SnopczyńskimWystawa fotografii Mateusza KalinowskiegoPEPSI „THE ART OF FOOTBALL”Woda, Wisła, Vistula – konkurs fotograficzno-plastyczny dla maturzystówBezpłatne warsztaty organizowane przez EPSONMuzeum snów- sfotografuj swój!