Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na najnowszą wystawę czasową z cyklu Natura – Sztuka zatytułowaną „Pierwsza polska wyprawa w Himalaje Nepalu 1974”. Wystawa została zorganizowana z okazji
40-lecia zdobycia dziewiczego szczytu przez ekipę Polskiego Klubu Górskiego. Prezentowane zdjęcia stanowią fotograficzną relację oraz dokumentację wyprawy z 1974 r.
|
Droga na szczyt, Kangbaczen 7902 m n.p.m. Fot. Zbigniew Rubinowski |
„Na Kangbaczen Polskim Fiatem” - była to
pierwsza polska wyprawa w rejon najwyższych gór, Himalajów Nepalu. Przed uczestnikami wyprawy nie było w Nepalu polskich wypraw i niewielu Polaków znało Nepal z autopsji. Brakowało podstawowych informacji logistycznych związanych z organizacją i transportem bagażu do Nepalu i po bezdrożach tego kraju. Himalaiści przyznają, że niewiele wiedzieli o samym celu ekspedycji, poza tym, że był to jeden z niezdobytych wierzchołków w Masywie Kanczendzongi. Podstawowym źródłem informacji były wówczas publikacje z początku XX wieku.
|
Droga na szczyt, Kangbaczen 7902 m n.p.m. Fot. Zbigniew Rubinowski |
Gdyby wymierzać zamiary według dostępnych sił i środków, to szanse tej wyprawy były mizerne. Bagaż ekspedycji, zamiast w grudniu, wypłynął statkiem dopiero 29 stycznia i płynął do Madrasu aż do 18 marca. Z bagażem płynęło dwóch uczestników wyprawy. Z Madrasu mieli przetransportować bagaż do Kalkuty i dalej do Biratnagaru w Nepalu – bagatelne 2,5 tysiąca kilometrów. Część uczestników dotarła do Nepalu, lecąc samolotem. Inni podróżowali lądem dwoma Polskimi Fiatami.
|
Droga na szczyt, Kangbaczen 7902 m n.p.m. Fot. Zbigniew Rubinowski |
Dopiero 16 kwietnia ustanowiona zostaje baza, do której dociera sprzęt i wyżywienie. A jednak, po trwającej 11 dni akcji,
zespół w składzie: Wojciech Brański, Wiesław Kłaput, Marek Malatyński, Waldemar Olech, Zbigniew Rubinowski osiąga niezdobyty dotychczas wierzchołek Kangbaczena.
|
Droga na szczyt, Kangbaczen 7902 m n.p.m. Fot. Zbigniew Rubinowski |
Wejście na Kangbaczen oznaczało
podwyższenie polskiego rekordu wysokości. Góra ta pozostaje do dzisiaj piątym co do wysokości szczytem, zdobytym przez Polaków. Kangbaczen (Wielki Dom) łącznie z Kangchendzongą (Pięć Skarbnic Wielkiego Śniegu) tworzy potężny masyw górski, stanowiący trzon Himalajów Sikkimu.
Termin wystawy: 20.11.2015 - 23.12.2015 r;
Miejsce: PAN Muzeum Ziemi w Warszawie;
Adres: Al. Na Skarpie 27, Warszawa;
Wystawa czynna: od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00, w niedziele: 10.00 – 16.00;
Więcej informacji:
www.mz.pan.pl
Zobacz także:Warsztaty Fotografii ŚlubnejSlide show TTF w KatowicachStartuje Festiwal MigawekKFT - wręczenie nagród i wystawaPolska wystawa w ParyżuSpotkanie z Agnieszką RayssFestiwal TERRA. Rowerami na Krańce ŚwiataWarsztaty Profi Post PhotoKonkurs "Piękna ona, piękny on" rozstrzygnięty!Polish Misia w hołdzie ArakiemuCinemaforum - ostatni dzień rejestracji!Poznań City Center od nieznanej stronyFestiwal Fotografii Analogowej SKOFOT"Ganges - misja bez wizji" na festiwalu TERRAFashion Week Poland 2015Wizje Natury 2015