Głównym celem ekspedycji na Syberię, która trwać będzie od 15 do 28 marca, jest obserwacja, rejestracja i relacja medialna z przebiegu częściowego zaćmienia Słońca, które wystąpi 19 marca 2007 roku. Uczestnicy wyprawy dotrą na miejsce koleją transsyberyjską i, oprócz obserwacji samego zjawiska, chcą także spotkać się z zamieszkującą ten region Polonią. Wyjazd ma także na celu zbadanie całej trasy przed kolejną planowaną wyprawą na całkowite zaćmienie Słońca w Mongolii w 2008 roku.
Etapy i cele ekspedycji:
– Dotarcie w rejon zaćmienia (Omsk, Nowosybirsk, Irkuck),
– Wyszukanie najlepszego miejsca do przeprowadzenia obserwacji i rejestracji przebiegu zaćmienia,
– Założenie bazy obserwacyjnej i fotograficznej,
– Obserwacja i rejestracja przebiegu częściowego zaćmienia Słońca 19 marca 2007 roku,
– Rejestracja zmian promieniowania słonecznego podczas zaćmienia,
– Przeprowadzenie podstawowych badań meteorologicznych przed i po zaćmieniu,
– Dokumentacja fotograficzna zaćmienia (aparat cyfrowy, kamera cyfrowa, slajdy i negatywy)
– Przesłanie relacji, obrazu video i zdjęć z przebiegu zaćmienia do Polski drogą internetową,
– Obserwacja i fotografowanie plam słonecznych,
– Relacjonowanie przebiegu wyprawy wraz z materiałem zdjęciowym i audio w prasie, radiu, i Internecie.
Uczestnicy
Konrad Mruk, rocznik '79. Pasjonat astronomii już od dzieciństwa, czyli od momentu kiedy dostał do ręki "Niebo na dłoni". Marzenie obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca spełnił w 1999 roku. Od tej pory traktuje te zjawiska jako dobry pretekst do zwiedzania świata. Obecnie pragnie zobaczyć niebo półkuli południowej. Ostatnie zaćmienie Słońca fotografował wspólnie z łowcami zaćmień w Turcji w 2006 roku.
Ulubiona forma wypoczynku to wspinanie się po górach – jak twierdzi – tam znajduje groźną, nieucywilizowaną naturę. Mieszka we Wrocławiu, pracuje w Poznaniu jako grafik wizualizujący instalacje przemysłowe. W dużych miastach najchętniej pogasiłby zbędne światła i zajął się fotografowaniem nieba. Na emeryturę planuje własne obserwatorium astronomiczne.
Marcin Sienko, rocznik '74. Organizator i szef wypraw na zaćmienia, autor licznych publikacji, prelekcji i wystaw na temat zaćmień. Od urodzenia do chwili obecnej mieszka oraz pracuje w pięknym Krakowie. w 2002 roku ukończył zarządzanie na UJ, redaktor naczelny portalu Astrohobby.PL, redaktor naczelny radia astroFM.pl. Hobby; fotografia, astronomia, zjawiska optyczne w atmosferze, poezja (pisze od 1998 roku), informatyka, psychologia, turystyka górska, podróże, modelarstwo. Jego przygoda z astronomią rozpoczęła się kilkanaście lat temu prawie równocześnie z fotografią, największą jego pasją są zaćmienia Słońca i Księżyca – fotografował już osiem zaćmień Słońca: Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA 2002, Madagaskar 2001, Węgry 1999, Polska 1996, tranzyt Merkurego w 2003 i tranzyt Wenus przed tarczą Słońca w 2004 roku oraz komety Machholz. Jako jeden z pierwszych miłośników astronomii i astrofotografii w Polsce rozpoczął dokumentację zjawisk astronomicznych oraz obiektów nieba.
Więcej informacji: www.astrohobby.pl