Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Canon Siberia Eclipse Expedition 2007


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon Siberia Eclipse Expedition 2007
Dodał: Przemysław Imieliński 14.03.2007
15 marca 2007 roku, w ramach projektu Astrohobby.pL Expedition Team, wyrusza polska ekspedycja, której celem jest fotograficzna dokumentacja częściowego zaćmienia Słońca na Syberii. Jej organizatorzy, Konrada Mruk i Marcin Sienko zamierzają dotrzeć na miejsce koleją transsyberyjską i przygotować specjalną relację z tego wydarzenia.


Głównym celem ekspedycji na Syberię, która trwać będzie od 15 do 28 marca, jest obserwacja, rejestracja i relacja medialna z przebiegu częściowego zaćmienia Słońca, które wystąpi 19 marca 2007 roku. Uczestnicy wyprawy dotrą na miejsce koleją transsyberyjską i, oprócz obserwacji samego zjawiska, chcą także spotkać się z zamieszkującą ten region Polonią. Wyjazd ma także na celu zbadanie całej trasy przed kolejną planowaną wyprawą na całkowite zaćmienie Słońca w Mongolii w 2008 roku.

Etapy i cele ekspedycji:
– Dotarcie w rejon zaćmienia (Omsk, Nowosybirsk, Irkuck),
– Wyszukanie najlepszego miejsca do przeprowadzenia obserwacji i rejestracji przebiegu zaćmienia,
– Założenie bazy obserwacyjnej i fotograficznej,
– Obserwacja i rejestracja przebiegu częściowego zaćmienia Słońca 19 marca 2007 roku,
– Rejestracja zmian promieniowania słonecznego podczas zaćmienia,
– Przeprowadzenie podstawowych badań meteorologicznych przed i po zaćmieniu,
– Dokumentacja fotograficzna zaćmienia (aparat cyfrowy, kamera cyfrowa, slajdy i negatywy)
– Przesłanie relacji, obrazu video i zdjęć z przebiegu zaćmienia do Polski drogą internetową,
– Obserwacja i fotografowanie plam słonecznych,
– Relacjonowanie przebiegu wyprawy wraz z materiałem zdjęciowym i audio w prasie, radiu, i Internecie.

Uczestnicy
Konrad Mruk, rocznik '79. Pasjonat astronomii już od dzieciństwa, czyli od momentu kiedy dostał do ręki "Niebo na dłoni". Marzenie obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca spełnił w 1999 roku. Od tej pory traktuje te zjawiska jako dobry pretekst do zwiedzania świata. Obecnie pragnie zobaczyć niebo półkuli południowej. Ostatnie zaćmienie Słońca fotografował wspólnie z łowcami zaćmień w Turcji w 2006 roku.
 
Ulubiona forma wypoczynku to wspinanie się po górach – jak twierdzi – tam znajduje groźną, nieucywilizowaną naturę. Mieszka we Wrocławiu, pracuje w Poznaniu jako grafik wizualizujący instalacje przemysłowe. W dużych miastach najchętniej pogasiłby zbędne światła i zajął się fotografowaniem nieba. Na emeryturę planuje własne obserwatorium astronomiczne.

Marcin Sienko, rocznik '74. Organizator i szef wypraw na zaćmienia, autor licznych publikacji, prelekcji i wystaw na temat zaćmień. Od urodzenia do chwili obecnej mieszka oraz pracuje w pięknym Krakowie. w 2002 roku ukończył zarządzanie na UJ, redaktor naczelny portalu Astrohobby.PL, redaktor naczelny radia astroFM.pl. Hobby; fotografia, astronomia, zjawiska optyczne w atmosferze, poezja (pisze od 1998 roku), informatyka, psychologia, turystyka górska, podróże, modelarstwo. Jego przygoda z astronomią rozpoczęła się kilkanaście lat temu prawie równocześnie z fotografią, największą jego pasją są zaćmienia Słońca i Księżyca – fotografował już osiem zaćmień Słońca: Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA 2002, Madagaskar 2001, Węgry 1999, Polska 1996, tranzyt Merkurego w 2003 i tranzyt Wenus przed tarczą Słońca w 2004 roku oraz komety Machholz. Jako jeden z pierwszych miłośników astronomii i astrofotografii w Polsce rozpoczął dokumentację zjawisk astronomicznych oraz obiektów nieba.

Więcej informacji: www.astrohobby.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.561s.