Co ukryli pod maską organizatorzy tegorocznej edycji? W jeden z festiwalowych wieczorów będziemy mogli podziwiać Mask of the Moon - grupę pochodzącą z Burkina Faso, która zaprezentuje taniec masek, odbywający się jedynie przy świetle księżyca. W tajemniczych maskach wykonanych z twardego drewna oraz strojach ważących ok. 30 kilogramów zobaczymy przedstawicieli sardyńskiego karnawału – Mamuthones. Wielobarwnym i niezwykle sugestywnym w wyrazie maskom tancerzy z Bali towarzyszyć będą magnetyzujące publiczność ruchy dłoni oraz twarzy tancerek pochodzących z tej wyspy.
|
Topeng Pajegan to najstarszy z typów Topeng - indonezyjskiej tradycji teatralno-tanecznej wywodzącej się z XVII wieku |
– W tym roku przygotowaliśmy także wydarzenie specjalne. Będzie to koncert Blind Note, zespołu który tworzą muzycy z Armenii, Meksyku, Senegalu, Turcji, Belgii i Madagaskaru grający na tradycyjnych, regionalnych instrumentach. Poza wyjątkowymi brzmieniami tę eklektyczną grupę wyróżnia fakt, iż koncertują oni w kompletnej ciemności, chcąc zwrócić uwagę na problemy niewidomych i niedowidzących w krajach Trzeciego Świata. W takich też ciemnościach odbędzie się koncert podczas Brave Festival. – mówi Marek Mieleszko, producent festiwalu.
|
Blind Note to projekt muzyczny belgijskiej wytwórni Muziekpublique, zrzeszający czołowych artystów sceny muzyki World. |
To tylko kilka przykładów tego, czego możemy spodziewać się od 2 do 8 lipca 2011 roku we Wrocławiu. Jak co roku, zgodnie z hasłem przewodnim festiwalu "Przeciw wypędzeniom z kultury", organizatorzy będą walczyć o to, by ocalić od zapomnienia i przywrócić dumę tym, dla których kultywowanie własnych tradycji w XXI wieku staje się coraz trudniejsze. – To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i twórca wydarzenia. Możemy więc liczyć na unikatowe spotkania z ludźmi z najdalszych zakątków świata, których tradycja szybciej zanika.
|
Plemię SAHARYIA - ostatni rdzenny lud Radżastanu |
Brave Festival będzie towarzyszył jego młodszy brat – Brave Kids, w którym uczestniczyć będą dzieci z Ugandy, Rwandy, Norwegii, Wrocławia, a także uchodźcy z Czeczenii, Inguszetii i Romowie z Czech. Zgodnie z ideą Brave Kids do Wrocławia zostaną zaproszone dzieci pochodzące ze środowisk zagrożonych bezdomnością, z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi.
|
Brave Kids. Biblioteka Światoteka, Wrocław |
– Dzięki udziale w projekcie będą mogły udowodnić, że sztuka daje możliwość wyzwolenia z niszczących ograniczeń. Z dzieci ulicy, niechcianych, zapomnianych, głodnych, nienależących do nikogo, zamienią się w artystów, co nie tylko daje im zawód, ale pozwala być częścią grupy i uczy pracy ponad podziałami – mówi Iwona Frydryszak, koordynatorka projektu Brave Kids.
|
Brave Kids. Mizero, Rwanda |
Rezerwujmy już teraz czas, bo w ciągu siedmiu festiwalowych dni czeka nas wiele koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spotkań z artystami oraz warsztatów.
Więcej o festiwalu na stronie:
www.bravefestival.pl
Zobacz także:Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3.4 ASPH.Leica M9-P – nowe wcielenie cyfrowego dalmierzaI edycja konkursu fotograficznego 7LIVES of fineLIFE zakończonaVoigtlander NOKTON 35mm F1.2 Aspherical VM IIMiędzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFESTFORIS FS2332 – nowy monitor EIZOVelbon Ultrek UT-43D – w sam raz dla podróżnikówNowy projektor SANYO PLC-WU3800