Wielkie odliczanie zakończone. Dzisiaj rozpoczyna się piąta edycja rewelacyjnego Brave Festivalu, w ramach którego do Wrocławia przyjadą artyści znad Bajkału, z dżungli Tanzanii, indyjskiego klasztoru, czy algierskich pustyni. Ale Brave Festival to nie tylko różnorodność narodowości i możliwość wykonania niepowtarzalnych fotografii – to przede wszystkim odkrywanie nieznanych rytuałów, modlitw i wierzeń oraz poruszające spotkania z autentycznymi twórcami ginących kultur.
W tym roku twórcy festiwalu, zgodnie z jego przesłaniem, podejmują odważny temat modlitw świata. Modlitwy te będą reprezentowane przez kilkanaście kultów, rytuałów oraz obrzędów z najdalszych zakątków globu. Koreańska szamanka odprawiająca rytuał nad brzegiem Odry, lamowie tybetańscy sypiący piaskową mandalę w intencji pokoju, tancerze z Indii, w których wciela się starożytne bóstwo, zaklinacze deszczu z buszów Tanzanii i kilkanaście innych, fascynujących i zapomnianych obrzędów – to jedynie namiastka duchowości świata, którą będziemy mogli zobaczyć w trakcie tegorocznej edycji Brave Festival.
|
Imzad kobiet Tuaregów – Algieria |
W programie wydarzenia znajdzie się także Zikr, czyli modlitwa czeczeńskich kobiet z gór Kaukazu, w której na widowni uczestniczyć będą mogły jedynie kobiety. Tegoroczna edycja będzie także bogata w elementy polskie, reprezentowane przez Teatr Zar i Teatr Pieśni Kozła, wystawę przygotowaną przez Zakład Narodowy im. Ossolinskich oraz niezwykłe przedstawienie Makbeta w wykonaniu więźniów z Kłodzka.
|
Mnisi z Sierab Ling – Tybet |
Na koniec warto podkreślić, że w trakcie festiwalu będzie okazja spotkania nie tyle z zawodowymi artystami, ile autentycznymi, szczerymi odtwórcami danej kultury, którzy nie boją się celebrować swoich tradycji często w niesprzyjających warunkach społecznych. Po kilku edycjach festiwalu widać, że wykracza on poza formułę wydarzenia kulturalnego.
Podobnie jak w minionych latach pieniądze ze sprzedaży biletów przekazane zostaną szwajcarskiej organizacji ROKPA International z Zurichu, która od blisko trzydziestu lat opiekuje się w Tybecie ponad dziesięcioma tysiącami osieroconych i bezdomnych dzieci.
|
Koreański Kut z szamanką – Korea |
Aktualizacja!
"(...) pomimo wielomiesięcznych starań, nie udało nam się otrzymać wiz dla gości z Algierii i prezentacje grup Imzad i Ahellil musimy niestety odwołać.
Zadbaliśmy jednak, aby program nie utracił na atrakcyjności i zaprosiliśmy do Wrocławia dwóch niezwykłych artystów – jednego z najważniejszych afrykańskich muzyków i najsłynniejszego harfistę świata. W zamian za Ahellil, usłyszymy innego afrykańskiego artystę – Toumani Diabaté, grającego na niezwykłej harfie o dwudziestu jeden strunach. Natomiast w miejsce muzyki granej przez kobiety z ludu Tuaregów, usłyszymy Andreasa Vollenweidera, twórcę elektroakustycznej harfy."
Szczegółowy program oraz bilety: www.bravefestival.pl
Zobacz także:Album "New Polish Nude Photography" – nowe trendy i osiągnięcia polskiego aktuKonkurs ''Dzieci odkrywają świat'' rozstrzygnięty!Wystartował Sony World Photography Awards 2010Czerwcowy numer "Victor" by Hasselblad już w sieci