Użytkownicy Panorama Maker 4 Pro mogą teraz importować do programu pliki RAW, pochodzące z aparatów większości popularnych producentów: Canon RAW (*.CR2, *.CRW), Nikon RAW (*.NEF), Panasonic RAW (*.RAW), Pentax RAW (*.PEF), Sony RAW (*.ARW, *.SR2), Olympus RAW support (*.ORF), Kodak RAW support (*.KDC, *.DCR), Sigma RAW support (*.X3F), Epson RAW support (*.ERF) i Mamiya RAW support (*.MEF). Program odczytuje również fotografie zapisane w uniwersalnym formacie Adobe DNG (*.DNG). Nowa wersja pozwala także na tworzenie panoram, składających się z serii zdjęć wykonywanych sekwencyjnie – do 4 rzędów w poziomie i maksymalnie w 4 kolumnach w pionie (układ 4x4). Poprzednie edycje miały ograniczoną do 8, 16 lub 32 (w zależności od wybranego trybu pracy) maksymalną liczbę zdjęć, z których można było złożyć panoramę – edycja "Pro" nie ma w tym zakresie żadnych limitów.
Kolejna nowość to opcje ręcznego dopasowywania sposobu łączenia zdjęć, które pozwalają użytkownikowi samodzielnie wskazać elementy wspólne na poszczególnych fotografiach oraz modyfikować obszary nakładania się na siebie obrazów. W wersji "pro" znajdziemy również narzędzia do dodawania do gotowych panoram ramek, tytułów i napisów.
Nowe wydanie "twórcy panoram" jest, niestety, dwukrotnie droższe od poprzedniej edycji i kosztuje prawie 80 dolarów. Na szczęście osoby dysponujące starą wersją mogą ją zaktualizować za cenę 30 dolarów. O tym, czy wprowadzone zmiany warte są tych pieniędzy, najlepiej przekonać się osobiście, ściągając ze strony producenta 15-dniową wersję testową programu.
Cena: Panorama Maker 4 Pro – 79,99 USD, upgrade – 29,99 USD
Strona producenta: www.arcsoft.com
Zobacz także:
Programy do tworzenia zdjęć panoramicznych
Jigsaw puzzle effects – darmowa akcja do Photoshopa