Każdy posiada w swoim domowym albumie fotograficznym co najmniej kilka zdjęć, które można by określić mianem pocztówka. Zdjęć, bez których teoretycznie nie należy wracać z podróży. Ten społeczny przymus wywołuje mój sprzeciw. Prowokuje mnie do tworzenia amorficznych wspomnień obrazów bardzo dobrze znanych wszystkim. Jako architekt, otoczona jestem prostokreślnością. Zniekształcając miasto z pomocą mojej camery obskury uwalniam się z więzienia linii prostych. Faluję z obiektami historycznymi i współczesną architekturą. Szukam innego wymiaru, który przyprawiłby o zawał serca niejednego konstruktora. W każdej klatce jest zatrzymana nie tylko materia wizualna ale i czas. Ten czas jest najcenniejszym elementem zdjęcia. Czas zatrzymania i odczucia otaczającej rzeczywistości.
Nowoczesne aparaty fotograficzne wykonują w ułamkach sekund tysiące zdjęć, zdjęcia te są momentami. "Otworki" trwają. Może być to tylko 30 sekund, a może być i godzina. Niemniej jest to na tyle długi czas aby nasza uwaga mogła się skupić oraz abyśmy zaczęli odczuwać. W codziennej pędzącej rzeczywistości coraz trudniej przystanąć. Tak jak technika zdobywania obrazu nie jest przypadkowa (camera obskura) tak i technika wykonywania odbitek wybrana jest z pełną świadomością. Sięgając po jedną z technik szlachetnych (odbitki wykonane w technice gumy) decyduję się na długotrwały proces wielokrotnego powracania do tego samego negatywu. Żmudna i wciągająca praca odcina mnie od zgiełku miasta i umożliwia powrót oraz trwanie w miejscu, z którego pochodzi zdjęcie. Album budowany z antypocztówek jest moim osobistym podejściem do współczesności. Próbą przekonania, że należy znaleźć w sobie chęć popatrzenia indywidualnie na otaczającą nas rzeczywistość.
|
fot. Karolina Mostek |
Zdjęcia zostały zrobione przy pomocy camery obcury skonstruowanej samodzielnie, odbitki wykonane z wykorzystaniem najtrudniejszej fotograficznej techniki szlachetnej tzw. gumy.
Karolina Mostek urodziła się w 1982 roku w Krakowie. Na co dzień jest architektem, ale w życiu ma dwie duże słabości: fotografię i żeglarstwo. Osobiście, nie przepada za upraszczaniem sobie życia. Zdjęcia robi w sumie wszystkim, co wpadnie jej w ręce, bo największą przyjemność daje jej sam akt robienia zdjęcia. Ostatnio upodobała sobie zapis obrazu przy pomocy tzw. Camery Obscura. Camera Obscura posiada bardzo ważną zaletę. Wymusza zatrzymanie się. W dobie pośpiechu i aparatów cyfrowych, gdy robienie zdjęć stało się niebywale masowe i bezmyślne, jedno zdjęcie wykonane camerą obscurą jest dla artystki o wiele cenniejsze niż tysiąc, wykonanych aparatem cyfrowym. Karolina jest niespokojnym duchem, ale fotografowanie zawsze działa na nią kojąco. Żeglarsko oprócz Spitsbergenu odwiedziła również między in. Wyspy Owcze, Islandię. Należy do KGF czyli Krakowskiej Grupy Fotograficznej i aktywnie udziela się na blogu. Współpracuje z magazynem Fotoindex.
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Best Western Premier Hotel
Ulica: Opolska 14a
Termin: 03.06.2011 – 03.06.2011
Adres WWW: www.bestwesternkrakow.pl
Wernisaż: 5 czerwca, godz. 18:00