Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Antoni Kreis – Fotopodróże – Egipt


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Antoni Kreis – Fotopodróże – Egipt
Dodał: Alina Plata 21.02.2013
Zapraszamy na wystawę zdjęć członka Związku Polskich Artystów Fotografików - Antoniego Kreisa, która odbędzie się 14 marca w galerii "Ciasna" w Jastrzębiu-Zdroju.


O wystawie zdjęć "Fotopodróże - Egipt" opowiada ich autor, artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików - Antoni Kreis.

Trochę nosi mnie po świecie. Jak wszystkich zresztą, od czasu gdy otwarły się nam granice. A niektóre z nich pomiędzy „nami” i „zagranicą” zupełnie zniknęły. Staliśmy się prawdziwymi europejczykami, udajemy, że nasze zarobki są takie jak u prawdziwych europejczyków i możemy bez trudu podróżować tu i tam. Też udaję i dlatego mnie nosi. Kupiłem sobie nawet na tę okazję cyfrowy aparat kompaktowy (fakt, że z tych droższych) po to aby notować obserwowane egzotyczne widoki.

fot. Antoni Kreis

Zaliczyłem już kilkadziesiąt krajów bliższych i dalszych (w tym Czechy, Słowację i Niemcy, a także Polskę – to też kraje warte obejrzenia choć może dla większości mało egzotyczne, ale podnoszą mi statystykę!). A jeśli do tego doliczyć państwa, których już nie ma, czyli te z czasów gdy różne „zagranice” były za granicą, to lista zrobi się dość pokaźna. Kto był w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Jugosławii i Enerde? Jest się czym chwalić – szczególnie dumny jestem z Enerde! Część z Was nigdy już nie będzie miała stamtąd zdjęć. A ja mam!

fot. Antoni Kreis

Do Afryki kiedyś jeździłem często: palcem po mapie. To było jedno z moich marzeń – przekonać się czy faktycznie jest tam tak gorąco czy tylko wstawiają nam kit! Innym marzenie, jeszcze nie zrealizowanym jest podróż na Syberię. Co do motywów - przyznaję: uwierzyłem na słowo że tam mróz, pozostały więc tylko widoki do zarejestrowania. Wracając do Afryki: do Egiptu jeżdżę z Rodziną pod płaszczykiem wczasów i wypoczynku. Wykupuję wczasy w biurze podróży, wsiadamy do samolotu i lecimy (tylko raz na pięć pobytów załapałem się na upadłość biura podróży i stratę pieniędzy: ale co tam - jesteśmy europejczykami i stać nas). Po przylocie na miejsce dwa, trzy razy idę na plażę i tam udaję, że wypoczywam (akurat wypoczynek! 40 stopni C!), kilka razy zanurzam się w Morzu Czerwonym (jest przebogate kolorystycznie, tylko czerwieni nie stwierdziłem nigdy!) lub basenie, a pozostały czas poświęcam na picie darmowych (czytaj: wliczonych w koszty) drinków w plażowych barach. Kiedy mam już wczasy odfajkowane biorę mały aparacik i zaczynam FOTOPODRÓŻE. Najpierw „poluję” na plaży, obok hotelu, potem zataczam większe kręgi i w końcu wyciągam Rodzinę na wycieczki do miejsc znanych mi z literatury (płatne dodatkowo w dolarach: stać mnie!). I tak powstaje fotonotatnik z FOTOPODRÓŻY. A oto część listy zarzutów z jakimi już spotkałem się prezentując publicznie ten zestaw:
1. „Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Polska jest przecie taka piękna!
Odpowiedź: Owszem, Polska jest piękna ale cholernie droga, nie na kieszeń przeciętnego „europejczyka”. Poza tym w lecie głównie leje i jest zimno a ja mimo wszystko raz na rok lubię sobie popływać w ciepłym morzu. Fotoobrazków z FOTOPODRÓŻY po Ojczyźnie mam już w archiwum kilkanaście tysięcy...

fot. Antoni Kreis

2. Egipt to egzotyka czyli barwy jakich u nas nie ma! Dlaczego redukcja do monochromu: przecież to zbrodnia!
Odpowiedź: Z tymi barwami to jest tak: rzeczywiście jest bardzo kolorowo ale ponieważ Egipt to kraj w większości pustynny dominuje tu żółć, brunaty, ochra. Krótko mówiąc: to miejsce zapamiętuję zawsze w kolorze żółtym! (fotograficznie sepia jest najbliżej!) Poza tym: jaka jest różnica w smaku zwyczajnego kurzego jajka a pisanki wielkanocnej? Chodzi przecież o ten smak, nie o zewnętrzną powłokę. Czasem te świąteczne bohomazy odwracają nam uwagę od istoty sprawy jaką jest smaczne, świeże żółtko.
3. Dlaczego kompakt? To takie nieprofesjonalne i ogranicza!
Odpowiedź: Jeden z moich życiowych rekordów ustanowiłem w Tebach nad Nilem fotografując świątynię królowej Hatszepsut: termometr umieszczony na budyneczku kasy biletowej (grosze, stać nas!) wskazuje 65 stopni w skali Celsjusza. Turyści wolno lezą za pozbawionym afektacji przewodnikiem przyklejając się do ścian pokrytych tysiącletnimi historycznymi malunkami i reliefami hieroglifów. Ja w czapeczce z daszkiem na głowie poruszam się po otwartej przestrzeni (ten daszek daje trochę cienia) i fotografuję. Flaszka z wodą została w autokarze (albo woda albo aparat!). Mój PANASONIC LUMIX waży tam na oko około 60 kilogramów. Ponadto muszę uważać, żeby nie stracić z oczu mojej grupy!

fot. Antoni Kreis

4. Dlaczego takie małe te fotki. Nic nie widać! I czemu po trzy? Nie lepiej wybrać te najlepsze?
Odpowiedź: Pewno lepiej! Zrobię to jak będę robił dużą wystawę o tym kraju. Na razie pokazuję FOTOPODRÓŻE czyli fotonotatki (taki notesik w którym zapisuję sobie wrażenia ze świata robiącego na mnie wrażenie jak na kilkuletnim dziecku)
5. A gdzie mumie? Krokodyle? Fata morgana? Codzienne życie Beduinów na pustyni? Arabowie „pijący” dym z wodnych fajek?
Odp: Fajkę wodną mam w domu i sobie podpalam, krokodyla na fotce też... Na razie muszę się odkuć po krachu na rynku biur podróży ale potem znów pojadę...
Antoni Kreis

Gdzie: Galeria "Ciasna" w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Katowicka 17, tel. 32-4716456
Otwarcie wystawy i spotkanie autorskie: 14.03 o godz. 18
Czas trwania: 14.03 - 12.04

Zobacz także:
Samsung Galaxy Camera z Wi-Fi
Sony: 3 obiektywy z mocowaniem A i nowe akcesoria
Wytrzymały kompakt Sony TX30
Sony HX300 o wyglądzie lustrzanki
Mały i lekki Cyber-shot WX300
Lekki aparat Sony NEX-3N
Sony A58 z półprzepuszczalnym lustrem
Firmware dla kamer Canon EOS C300 i C300 PL
Firmware 1.6 dla Olympusa OM-D E-M5
Casio EX-N5 i EX-N50 dla początkujących
Kompaktowy Casio EX-ZS30

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.953s.