Podczas wystawy zaprezentowane zostaną fotografie reportażowe amerykańskiej artystki Ami Vitale, laureatki nagrody World Press Photo. Eksponowane prace wykonane zostały w Kaszmirze oraz podczas zamieszek ulicznych w stanie Gujarat w Indiach w 2002 roku. Są to przejmujące kadry w dużych formatach. Odwiedzający będą mogli także osobiście porozmawiać z autorką podczas dwóch spotkań, które odbędą się w Krakowie i Gliwicach w terminach:
- 22 października: Galeria Camelot, ul. św. Tomasza 17 Kraków, godzina 19:30
- 23 października: Muzeum Miejskie, ul. Dolnych Wałów 8a Gliwice, godzina 19:00
Organizatorem jest Stowarzyszenie Gliwicki Dom Fotografii.
|
''My Eyes, Your World'' fot. Ami Vitale |
Ami Vitale o Kaszmirze i Gujaracie: "W lutym 2002 roku, Ahmedabad, miasto w stanie Gujarat, niegdyś sławne jako miejsce zamieszkania Mahatmy Gandhiego, stało się sceną jednych z tragiczniejszych aktów przemocy w Indiach ostatniej dekady. W odpowiedzi na okrutny atak muzułmanów na pociąg wiozący hinduskich pielgrzymów, czego efektem było 59 zabitych, wybuchła prawdziwa orgia przemocy, która zburzyła dotychczasowy porządek Indii. Tłumy rzuciły się na społeczność muzułmańską i zabiły setki, a może tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci. Tysiące mieszkańców opuściło swe domy, które zostały spalone. Zatargi ciągle są widoczne, ale już na mniejszą skalę, ale rany po tej tragedii, zgotowanej ludziom przez ludzi, jeszcze długo będą żywe."
|
''My Eyes, Your World'' fot. Ami Vitale |
"Kaszmir, osadzony w Himalajach między Indiami a Pakistanem, zwany był "rajem na ziemi" już od XVI wieku, kiedy to dynastia Mughalów odkryła to miejsce o pierwotnym pięknie i założyła tu swą letnią stolicę. Hindusi znaleźli tu schronienie przed prześladowaniami, przed kurzem równin i brytyjskimi kolonizatorami. Tu też znaleźli sposób na ominięcie prawa zakazującego obcym kupowania ziemi i budowali na przepięknych jeziorach pływające domy.
Dzisiaj Kaszmir bardziej znany jest jako jedno z niebezpieczniejszych miejsc na świecie, o zagrożeniu nuklearnym, niż jako miejsce wspaniałych himalajskich szczytów i wiekowego miłosierdzia. Główną religią regionu jest sufi, mistyczny odłam islamu, który łączy w sobie elementy buddyzmu i hinduizmu. Pejzaż usiany jest świątyniami różnych wyznań i często widzi się muzułmanów wracających na swych chudych szkapach z hinduskiej świątyni. Jeszcze dziś mieszkańcy Kaszmiru lubią się przechwalać, że w strasznym roku 1947, roku podziału pomiędzy Indiami i Pakistanem, w Kaszmirze nikt nie ucierpiał. W tym samym czasie, wzdłuż granicy, masakrowano całe pociągi ludzi. Tu nigdy nie było miejsca dla ekstremistów. Wielu uważa, iż jest to zasługą świętych sufi, którzy zawsze kładli nacisk na tolerancję i humanizm, i w związku z tym łagodnie wprowadzili islam na te tereny.
Niestety, te szlachetne uczucia zagubiły się gdzieś podczas wojen dwóch narodów o mały kawałek ziemi, leżącej jak perełka w tym niespokojnym regionie. Indie i Pakistan utworzyły własną politykę wokół wydarzeń w Kaszmirze, a rezultatem jest ponad 80000 zabitych, głównie rodzimych mieszkańców, w ciągu zaledwie 15 lat konfliktu. Mieszkańcy Indii twierdzą, że Kaszmir jest integralną częścią ich kraju i że bez niego nie mogliby istnieć. Pakistańczycy z kolei mówią, że litera "K" w nazwie ich państwa oznacza Kaszmir i że nie przestaną popierać, moralnie i drogą dyplomatyczną, tamtejszych walk o niepodległość.
Ami Vitale - od lat specjalizuje się problematyką społeczną całego świata. Jej fotografie zamieszczane są m.in w takich gazetach i czasopismach jak: Time, Newsweek, Businessweek, The Guardian, The New York Times oraz Financial Times. Stypendium agencji Magnum, nagrody POY, NPPA i World Press Photo to najważniejsze z jej osiągnięć. Ami Vitale obecnie mieszka w New Delhi w Indiach. (
www.amivitale.com)
Miasto: Gliwice
Lokalizacja: Galeria Fabryki Drutu
Ulica: Dubois 22
Termin: 02.10.2008–31.10.2008
Godziny otwarcia: wtorek - niedziela 16:00-19:00
Wernisaż: 02.10.2008, godz. 17:00
Adres WWW: www.gmfoto.pl
Zobacz także:Wernisaż wystawy "Romowie wśród nas"Olympus Jazz NightsWyniki Konkursu Fotografii Industrialnej "FOTO-PEIN""Migawki" – spotkania z fotografiąKonkurs Fotografii Górskiej rozstrzygnięty! (aktualizacja)Dyskusja: "Fotografia polska po 2000 roku..."Konkursu "Kultury na mojej ulicy" rozstrzygniętyWarsztaty fotografii portretowejIII Gliwicki Miesiąc FotografiiWielki Konkurs Fotograficzny National Geographic rozstrzygnięty!Festiwal Fotografii – Rybnik 2008