Afganistan ze zdjęć Marzeny Hmielewicz i opowieści Ludwiki Włodek to nie kraj wojny, twardzieli NATO z bazy Bagram i samobójczych Talibów. To delikatny
świat orientu, tradycji i religii widziany oczami afgańskich kobiet. Autorki pokazu wyjeżdżając zlekceważyły przestrogi dziennikarskich kolegów po fachu, którzy twierdzili, że w Afganistanie nie da się żyć bez kamizelki kuloodpornej i obstawy zbrojnych ochroniarzy. Łaziły same po ulicach Kabulu, podróżowały do doliny Pandższir, włóczyły się po parkach i bazarach, ochoczo przyjmując zaproszenia do prywatnych domów.
Dzięki tej odwadze reporterek powstał
unikalny obraz zwyczajnego życia Afgańczyków, ich kuchni i wychodków, salonów fryzjerskich i gabinetów piękności, dzieci wychodzących do szkoły i ojców polegujących na podłodze po sutej kolacji. Ale przede wszystkim obraz życia kobiet. Afganek przygotowujących domowe obiady, tłoczących się w poczekalni w szpitalu, na zakupach, na plotkach, na urodzinach.
|
fot. Marzena Hmielewicz, adventurepictures.eu |
|
fot. Marzena Hmielewicz, adventurepictures.eu |
|
fot. Marzena Hmielewicz, adventurepictures.eu |
|
fot. Marzena Hmielewicz, adventurepictures.eu |
|
fot. Marzena Hmielewicz, adventurepictures.eu |
Symboliczne jest zdjęcie zrobione przez Marzenę zza burki. Tak patrzy na świat wiele Afganek. Ale na jej fotografiach są też te, które burki nigdy nie założą. Spojrzenie tych pierwszych, jak i tych drugich, bardzo się różni od tego, co widzi dziennikarz z teleobiektywem podróżujący w wojskowym konwoju. Opowieść Marzeny i Ludwiki pozwala zrozumieć kraj i świat wydawałoby się całkiem dla Europejczyków niezrozumiały.
|
Marzena Hmielewicz |
Marzena Hmielewicz
Fotoreporterka z pasji i z zawodu. Zjeździła wiele krajów świata, tak różnych od siebie jak Afganistan i USA. Od wielu lat współpracuje ze wszystkimi największymi polskimi pismami. Ma na swoim koncie nagrody w największych konkursach fotografii prasowej oraz wystawy fotograficzne - ostatnio "Uratowane z Potopu" pokazująca poszukiwanie, odnalezienie i wydobycie skarbów zrabowanych przez Szwedów.
www.adventurepictures.eu
|
Ludwika Włodek |
Ludwika Włodek
Ludwika Włodek urodziła się w 1976 roku, w Warszawie. Jako dziecko chciała być łowcą głów, a potem cyrkówką. W końcu została dziennikarką i adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim. Dzięki temu może zarabiać robiąc to co najbardziej lubi, czyli podróżując i gadając z ludźmi. Ma dwóch synów i psa. W zeszłym roku opublikowała książkę "Pra. O Rodzinie Iwaszkiewiczów".
TERRA - 13 Festiwal Slajdów Podróżniczych
7-8 grudnia 2013
Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa
W programie: wejście na Kilimandżaro i Meru w Tanzanii, poznawanie Chin poza utartymi szlakami, historie o życiu codziennym w Afganistanie, eksploracja jaskiń i życie w górskiej wiosce w Meksyku, zjawiskowe krajobrazy i przyroda Nowej Zelandii, niezwykła przyroda doliny Baryczy w Polsce, klimatyczna opowieść o Nieńcach na półwyspie Jamał, pełna fantazji podróż po Ameryce Północnej.
Program jest już na stronie festiwalu
www.festiwalterra.pl
Bilet wstępu na jeden pokaz: 17 zł
Przedsprzedaż przez Internet
www.festiwalterra.pl od 1 października do 4 grudnia
pozostałe bilety: osobiście w kinie Wisła od 5 do 8 grudnia
Zobacz także:Kamera Canon EOS C100 zyska technologię Dual Pixel CMOS AutofocusNikon Df – oficjalne zdjęcia przykładowePiotr Jaworowski zamyka drugi sezon kolekcji TEN by Fotolia13. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRAOlympus Stylus 1 – zaawansowany kompakt w korpusie OM-DLampa błyskowa Nissin Di600Znamy cenę i dostępność Sigmy 24-105 mm f/4 DG OS HSMSpecjalna, srebrna edycja Leiki D-LuxDxO ViewPoint 2.1Voigtlander stworzył adapter VM-E Close Focus dla aparatów SonySamsung WB110 już w sprzedażyDxO Labs wprowadza Optics Pro 9.0 z reducją szumów PRIME