Kaszmir – wielka himalajska kotlina na pograniczu
Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.
|
fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie |
Sercem Kaszmiru jest
miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Autorzy zdjęć dotarli do mogolskich ogrodów i spacerowali przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzeli też do meczetów. Wraz z nimi uczestnicy zobaczą, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzą też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta – najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran.
|
fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie |
Autorzy powędrowali w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybrali się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do
groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.
|
fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie |
Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju.
Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna.
|
fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie |
We wrześniu 2014 Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę,
ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować.
|
fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie |
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie to podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi.
15 października rozpoczęła się 3. edycja spotkań z podróżnikami
„Slajdy In Mundo Lunie". W kolejne czwartki o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna będzie można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata. Podróżnicy opowiedzą o samotnym przejściu przez lasy równikowe Konga, absolutnej pustce Salaru de Uyuni, poszukiwaniu himalajskiego raju, średniowiecznej krainie kamiennych wież, motocyklowej podróży po bezdrożach Rosji i Azji Środkowej, a także o odkrywaniu świata równoległego, rowerowej przygodzie przez życie i wędrówkach z plecakiem przez świat.
Miejsce: Kino Luna
Adres: ul. Marszałkowska 28, Warszawa
Program spotkań:
slajdypodroznicze.pl
Zobacz także:7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny Głębia SpojrzeniaNa nowo warsztaty, spotkania, spaceryMarcowa odsłona konkursu Olympusa"Toskania"Polacy wśród najlepszych na Jazz World PhotoKonkurs Fotografuj.pl trwa do czwartku!Warsztaty w Rybniku już za miesiąc!World Press Photo 2016 – galeria zwycięzcówDziś pokaz w LunieKonkurs Fotograficzny MiastoDiscover Europe 2016Slajdy In Mundo w LunieJurajski Festiwal Fotograficzny