Polegiwacz
Trudno przecenić znaczenie czynności (lub jak kto woli – bezczynności), jaką jest leżenie. Leżymy przez jedną trzecią doby śpiąc, leżąc także najefektywniej odpoczywamy. Leżenie oznaczać może bierność, ale może być też aktem sprzeciwu lub demonstracji poglądów. Leżenie to pozycja najbardziej sprzyjająca rozmyślaniom. Ponadto – choć jest to czynność dość intymna – może też sprzyjać integracji.
Jednak leżenie w mieście należy do czynności najbardziej krępujących. Powstrzymują nas przed nim skojarzenia z leżącymi w zakamarkach bezdomnymi, amatorami substancji zmieniających percepcję czy wszelkiego rodzaju miejskimi wagabundami. Klimat także nie sprzyja beztroskiemu zaleganiu na parkowych murawach. W miastach brakuje infrastruktury nadającej się do leżenia – ławki jako meble przeznaczone do siedzenia zupełnie nie są dostosowane do pozycji horyzontalnej.
Zaprojektowany przez Mikołaja Smoleńskiego ’Polegiwacz’ to mikroarchitektoniczna instalacja, której podstawową funkcją jest właśnie umożliwienie użytkownikom zajęcia pozycji horyzontalnej. Usytuowany na zielonym przedpolu Muzeum Architektury, w parkowym otoczeniu, obiekt ma formę specyficznej trybuny, w której zamiast siedzeń zainstalowano miejsca do leżenia. Plenerowa odsłona Archi-boksu pełnić będzie tym samym funkcję poprzedzającego Muzeum Architektury bufora. Korzystając z uroków letnich miesięcy postanowiliśmy stworzyć miejsce nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim umożliwiające twórcze nicnierobienie. Mamy nadzieję, że – wzorem antycznych uczt odbywanych w pozycji leżącej – frapująca forma ’Polegiwacza’ stanie się bodźcem do snucia refleksji i prowadzenia horyzontalnych dysput na temat najciekawszych zjawisk we współczesnej architekturze, przy kawie serwowanej przez mikrokawiarnię.
Mikołaj Smoleński – architekt
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom w 2002 roku) oraz na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Prowadzi własną platformę projektową SOFFT, współpracuje z wrocławskimi biurami architektonicznymi oraz
wykłada na Wydziale Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się również działaniami z pogranicza architektury i sztuki, dotyczącymi przede wszystkim przestrzeni publicznej.
Współautor projektu Centrum Kultury „Agora” we Wrocławiu oraz Regionalnego Centrum Sportu w Kołobrzegu. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień w licznych ogólnopolskich konkursach architektonicznych.
ARCHI-BOX
Archi-box to
przestrzeń cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. W 2013 roku zrealizowane zostały cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszono grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa, MRKK | design studio) i z Włoch (AION Studio). W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.
Kurator cyklu: Michał Duda
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsorami szóstej edycji Archi-boxu są Kronopol oraz Wiązary Wrocław.
Oprawa muzyczna:
Godzina 18:00 - Mateusz Kazula
Godzina 21:00 - _N_A__G___R____A_____ - projekt muzyczny Maćka Bączyka
Instalacja czynna do 31 sierpnia 2014 roku.