W programie trwającego tydzień Przeglądu Filmowego Brave Festival znalazły się filmy pokazywane wcześniej na festiwalach takich, jak Sundance czy Berlinale, ale też takie, które są u nas szerzej nieznane. Przegląd to jednak nie tylko seanse. Dodatkową atrakcją jest możliwość spotkania z twórcami pięciu filmów. – Każdy z tych obrazów dotyka trudnych problemów – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. – Dyskusja z ich reżyserami na pewno będzie inspirująca.
Cykl spotkań już
5 lipca rozpocznie rozmowa z
Lionelem Monierem – reżyserem filmu „Curriculum Mortis”, którego bohaterem jest Joaquin Lopez, francuski balsamista. W swoim zawodzie na co dzień obcuje ze śmiercią. Sam przeżył śmierć kliniczną. To doświadczenie zmieniło jego spojrzenia na umieranie. Od tej pory Lopez uważa, że po śmierci człowiek nie odchodzi. Balsamowanie zwłok staje się dla niego swego rodzaju misterium.
Na
9 lipca zaplanowano spotkanie z
Alexem Bakkerem współtwórcą filmu „Teraz jestem kobietą”. Film opowiada o transseksualistach. - Alex Bakker sam również jest transseksualistą, a także autorem książki na temat transgender. To spotkanie zapowiada się bardzo interesująco - dodaje Marek Mieleszko.
Alex Bakker opowie o tym, jak twórcy filmu poszukiwali jego bohaterek, a także o niezwykłych spotkaniach z nimi. Ten film oddaje głos pięciu odważnym kobietom, które zdecydowały się na zmianę płci w latach 60. Czy dziś, będąc u progu starości, nie żałują swojej decyzji? Jak zmiana płci zmieniła ich życie? Jak to jest, zestarzeć się będąc transseksualistą? Film stara się przybliżyć odpowiedzi na te pytania.
10 lipca odbędzie się spotkanie z
Christophem Schaubem - jednym z najciekawszych szwajcarskich reżyserów. Wspólnie z Kamalem Musale wyreżyserował film „Marsz milionów”. Opowiada on o proteście indyjskich robotników
i rolników, których los w szybko zmieniającym się kraju staje się coraz trudniejszy. Tracą źródła utrzymania, są wyrzucani ze swojej ziemi, a co najważniejsze - nie widzą dla siebie lepszej przyszłości. Zdesperowani ludzie wyruszają wreszcie w wielkim marszu do Delhi, przemierzając 400 km. – To będzie pasjonujące spotkanie.. Filmowcy z bliska oglądali jeden z największych protestów społecznych od czasów Ghandiego – dodaje Marek Mieleszko. – Można powiedzieć, że uczestniczyli w tym marszu razem
z protestującymi.
Wszystkie spotkania z twórcami filmów będą prowadzone przez
Bartosza Solarewicza (Odra-Film) oraz Wiesława Saniewskiego, wielokrotnie nagradzanego na największych festiwalach na świecie wrocławskiego reżysera i scenarzystę .
Ponadto,
7 lipca planowane jest spotkanie z
Emmą Aubin-Boltanski, reżyserką filmu ,,Pasja. Ciało mistyczki”, a
8 lipca z Julienem Touati, współreżyserem filmu ,,Kathakali”.
Przegląd Filmowy 10. edycji Brave Festival 4-11 lipca 2014. Bilety na seanse
w cenie 10 zł.
Zobacz także:Kobieca siła na Brave Festival 2014Brave Festival 2014 rusza już za tydzień!Artystyczne Nadodrze dla Brave FestivalZnany jest już program 10. edycji Brave FestivalPrzegląd Filmowy Brave Festival