Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Bursztynowy zwierzyniec - wystawa fotografii w Warszawie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Bursztynowy zwierzyniec - wystawa fotografii w Warszawie
Dodał: Maciej Janik 03.07.2014
Wystawa fotografii w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski
4 lipca – 3 sierpnia 2014



Skład taksonomiczny inkluzji w bursztynie otwiera nam okno w przeszłość, możemy prześledzić zapis ostatniej chwili życia organizmów z dawnych lasów. Dla paleontologii niezwykle cenne są inkluzje, czyli sfosylizowane formy życia, które zostały uwięzione w lepkiej, żywicznej, śmiertelnej pułapce w minionych epokach geologicznych. Zatopione inkluzje to nie tylko zwierzęta, rośliny oraz ich szczątki, ale również krople wody, kryształki pirytu, pęcherzyki powietrza, które zostały uwięzione w trakcie twardnienia żywicy.


Wystawa Bursztynowy zwierzyniec prezentuje wynik żmudnej pracy dwóch entuzjastów makrofotografii – Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego, którzy ulegli czarowi (w przypadku profesora Chmiela kolejny już raz) niezwykłego świata inkluzji w bursztynie ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Na fotografiach pojawiły się głównie muchówki, mrówki oraz pająki zatopione w bursztynie.


Zdaniem autorów zdjęć: ''Fotografowanie inkluzji bursztynowych jest bardzo dużym wyzwaniem dla fotografa. Wymaga czasu, cierpliwości i wielu prób ułożenia bursztynu w taki sposób, aby wydobyć temat, a uniknąć pokazania elementów niechcianych. Należało zminimalizować wpływ na ostateczny wynik fotografowania różnych artefaktów i zniekształceń obrazu powodowanych czynnikami wewnętrznymi (zanieczyszczenia, rysy, pęknięcia, pęcherzyki gazu) i powierzchniową nieregularnością bryłki bursztynu, co wpływa na przechodzenie światła i jakość rejestrowanego obrazu. Powierzchnie bursztynu do celów fotograficznych powinna być oczywiście dobrze wypolerowana. Dobór światła i ukierunkowanie oświetlenia oraz warunki ekspozycji były optymalizowane indywidualnie dla każdej bryłki bursztynu. Fotografowany bursztyn był często wielkości paznokcia (nawet najmniejszego), a fotografowane obiekty miały zwykle rozmiary kilku milimetrów.''



Wystawa będzie czynna od 4 lipca do 3 sierpnia 2014
w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27
od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00
w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)
Ceny biletów: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 z
ł
Strona internetowa: www.mz.pan.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.336s.