Dziewięć nocy w Indiach
Hindusi uwielbiają świętować. Powody mogą być różne: zbiory upraw, powitanie wiosny lub pory deszczowej. Tradycyjnym obrzędom towarzyszą tańce i pieśni ludowe. Niezwykle widowiskowo wyglądają święta ku czci bogini Durga, która symbolizuje siłę w kobiecej formie i uosabia wszystkie kobiece moce. Według mitologii indyjskiej objawiają się one pod postacią ognistych płomieni, a bogowie – kiedy sami są słabi – błagają Durgę o wstawiennictwo. Hindusi wierzą, że przez dziewięć październikowych nocy bogini objawia się w dziewięciu różnych postaciach. To, jak zaśpiewa o niej Rupinder Bedi w czasie Brave Festival, będzie przypominało podróż do Indii. Artystka specjalizuje się w klasycznej hinduskiej muzyce raga. Przyjdź na koncert i posłuchaj, jakie bogactwo kryje w sobie kultura indyjska – 16 i 17 lipca.
Słodkie sny Rwandy
Co może łączyć kobiety Hutu i Tutsi pochodzące z skonfliktowanych grup etnicznych? Energetyczna muzyka i wspólny cel: zespół bębniarek z Rwandy stworzył pierwszą w tym kraju lodziarnię. O tym opowiada niezwykły film w reżyserii Lisy i Roba Fruchtmanów, który będzie można zobaczyć na Przeglądzie Filmowym Brave Festival już 10 lipca. – „Słodkie sny” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych opowieści o pojednaniu ponad wszelkimi podziałami. To film wyjątkowy, ponieważ opowiada o sztuce budowania porozumienia tam, gdzie różnice są naprawdę głębokie, a doświadczenia niezwykle trudne – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.
Urodziła się, by tańczyć
Radość tworzenia. Tak w dwóch słowach można określić sztukę taneczną prezentowaną przez Ramę Vaidyanathan. Artystka jest uważana za jedną z najlepszych tancerek klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatjam: jest ceniona za niezwykły kunszt i technikę. Rama odwołuje się do tradycji Bharatanatjam, ale wypracowała własny, niepowtarzalny styl.
Klasyczne tańce hinduskie są ściśle związane z mitologią hinduistyczną, według której świat został stworzony przez tańczącego Śiwę. – Rama Vaidyanathan potrafi to wyrazić w niezwykle sugestywny i inspirujący sposób – opowiada Marek Mieleszko. – Łączy w tańcu pierwiastek męski i żeński. Prawa strona ciała symbolizuje męskie bóstwo Śiwa, natomiast lewa żeńskie bóstwo Saraśwati. W czasie tańca ciało ulega przemianie. Najpierw staje się mężczyzną, później kobietą, aż wreszcie oba pierwiastki przenikają się, tworząc harmonijną jedność. Ramę będzie można zobaczyć na scenie 16 i 17 lipca.
Strona organizatora:
www.2014.bravefestival.pl
Zobacz także:Brave Festival 2014 rusza już za tydzień!Brave Festival 2014