Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  „63 dni życia i walki” - niesamowity album fotografii wojennej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

„63 dni życia i walki” - niesamowity album fotografii wojennej
Dodał: Maciej Janik 19.08.2014
Z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazał się niezwykły album „63 dni życia i walki”. Ponad 200 wyjątkowych zdjęć autorstwa uczestników zrywu składa się na wielopłaszczyznowy fotoreportaż z Powstania.



W obszernej fotograficznej dokumentacji, jaką stanowi album „63 dni życia i walki” wydany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, odnaleźć można każdy aspekt bitwy o stolicę, o Polskę.

Sierpień
Janina Marisówna-Tomiak z ojcem Adamem Tomiakiem przy ulicy Muranowskiej

Edward Tomiak/Muzeum Powstania Warszawskiego


Ten niezwykły reportaż przywołuje kolejne dni walki o wolność, ukazuje życie powstańców: walczący śmieją się, pozują, demonstrują zdobytą broń, jak też pokazuje codzienność ludności cywilnej, namiastkę przywróconej na chwilę normalności – sanitariuszkę nakładającą makijaż w odbiciu lusterka niemieckiego samochodu, cywilów czytających ogłoszenia, zaimprowizowane pod barykadami zaślubiny.

Pierwsza dekada sierpnia
Śródmieście Północne. Powstańcy z kompanii „Koszta” czytają ulotkę na ulicy Sienkiewicza róg Marszałkowskiej. Od lewej: starszy strzelec Jerzy Chyliński „Karol”, Tadeusz Suliński „Radwan”, Andrzej Główczewski „Marek”, starszy strzelec Wacław Krupiński „Belina”, strzelec Janusz Chyliński „Janusz”

Eugeniusz Lokajski „Brok”/Muzeum Powstania Warszawskiego


Album zawiera także dynamiczne zdjęcia z boju, na których osamotnione postaci ryzykują życie, aby wydrzeć wrogowi kolejne metry okupowanej stolicy.

25 sierpnia
Śródmieście Północne. Krakowskie Przedmieście, ujęcie z wnętrza kościoła Świętego Krzyża przez wyburzoną ścianę w kierunku ulicy Kopernika

Eugeniusz Haneman/Muzeum Powstania Warszawskiego


Jest i najmroczniejsza strona Powstania: rozpacz, wychudzone sylwetki wychodzących z kanałów żołnierzy, przepełnione szpitale i gruzy zdewastowanego miasta ‒ Paryża Północy. Zakończenie to zbiorowe obrazy idących do niewoli powstańców, których twarze oddają mnogość emocji towarzyszących tej krwawej walce – pełne dumy i zadowolenia uśmiechy, ale również lęk i rozczarowanie.

20 sierpnia
Śródmieście Północne. Jeńcy niemieccy z załogi PAST-y eskortowani przez powstańców na podwórze kamienicy przy Zielonej 34

Eugeniusz Lokajski „Brok”/Muzeum Powstania Warszawskiego


Cenne, rzadko publikowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego; publikacja wzbogacona została cytatami z twórczości najsłynniejszych artystów okresu Powstania (m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Mirona Białoszewskiego) oraz skanami dokumentów.

Sierpień–wrzesień
Śródmieście Północne. Grupa młodych powstańców na ulicy Sienkiewicza

Marian Grabski „Wyrwa”/Muzeum Powstania Warszawskiego


Szczegółowe kalendarium dokumentujące powstańcze walki oraz posłowie przygotował dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nieprzeciętny projekt graficzny i wydruk na szlachetnym papierze stanowią o wyjątkowym charakterze całości.

23 sierpnia
Śródmieście Południowe. Spalony czołg przy ulicy Piusa XI (obecnie Piękna)

Wacław Loth/Muzeum Powstania Warszawskiego


Tytuł: „63 dni życia i walki”
Wybór zdjęć i cytatów, opracowanie podpisów: Jan Łoziński
Posłowie i kalendarium: Andrzej Krzysztof Kunert
Wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ
Cena: 99,90 zł
Liczba stron: 248
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.428s.