Kilkadziesiąt unikatowych fotografii dokumentujących ponad 12 tysięcy przejechanych rowerami kilometrów z Polski do Japonii będzie można obejrzeć w Centrum Kultury "Zamek" od 7 stycznia podczas podróżniczej wystawy "Rowerowe Jamboree – sztafeta z Polski do Japonii". Wernisaż o godzinie 18:30 uświetni spotkanie z uczestnikami wyprawy: Ulą Ziober oraz Norbertem Skrzyńskim, którzy pokażą slajdy oraz opowiedzą o swoich wojażach po Kurdystanie i Pamirze. Wystawę można zwiedzać do 15 lutego 2016 roku.
2 stycznia 2015 roku wystartował z Warszawy śmiały projekt podróżniczy – rowerowa sztafeta zorganizowana przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree.
|
fot. Norbert Skrzyński |
Połączono siły, umiejętności i zapał, by w sposób sztafetowy przejechać w poprzek całą Azję i sporą część Europy.
Rowerowe Jamboree scaliło idee przyświecające uczestnikom afrykańskiej sztafety śladami Kazimierza Nowaka z ideami skautowymi: społeczne działanie dla osiągnięcia wspólnych celów, podróże rowerowe oraz promocję Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. W wyprawie udział wzięło 29 rowerzystek i 27 rowerzystów, którzy w trakcie dziewięciu etapów przejechali Europę, Azję Mniejszą, Bliski Wschód, Azję Centralną, Chiny, aż do Japonii.
Od stycznia do lipca 2015 r.
odwiedzili trzynaście krajów, przekraczając dwanaście granic, w siedmiu strefach czasowych. O własnych siłach, wspólnie i dla promocji Polski - kandydata do organizacji 25. Światowego Jamboree w 2023 roku. W ciągu 210 dni przejechali
12321 kilometrów, w których wzięło udział od czterech do dziesięciu rowerzystów. Najstarsi z nich mieli po czterdzieści osiem lat, najmłodszym był ośmiolatek. Osiągnięto główny cel “sztafetowa pałeczka” dotarła 29 lipca 2015 roku do mety. W Yamaguchi rozpoczął się 23. Międzynarodowy Zlot Skautów – Jamboree, w którym udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy skautów z całego świata, również kilkusetosobowy kontyngent z Polski.
|
fot. Ula Ziober |
Podczas trwania wyprawy wykonano niezliczoną liczbę zdjęć – spośród nich uczestnicy spotkania w CK Zamek zobaczą takie, które możliwie najpełniej obrazują przebieg projektu. Zawarte są one w otwieranej
7 stycznia wystawie.
GOŚCIE:
Ula Ziober - uczestniczyła w IV i VII etapie Rowerowego Jamboree - podczas spotkania opowie o Pamirze: "Pamir to niemal mityczna nazwa. W moich uszach brzmi tak samo dźwięcznie jak Himalaje, Hindukusz, czy Karakorum. Lodowi Rycerze, Braterstwo Liny to były bajki mojego dzieciństwa. Wychowałam się na opowieściach o wspinaczce w najwyższych górach światach i o polskich zdobywcach z lat siedemdziesiątych.
|
fot. Ula Ziober |
Norbert Skrzyński - współorganizował i uczestniczył w sztafetowej wyprawie „Afryka Nowaka", a od 2012 roku organizuje Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie. Uczestniczył w I, IV etapie Rowerowego Jamboree - podczas spotkania opowie o Kurdystanie i rozproszonych po całym świecie Kurdach.
Pokaz slajdów: 7 stycznia, czwartek, godzina 18:30-20:30
Zobacz także:Nowa wystawa we WrocławiuWystawa Błażeja Pindora w Warszawie"Ojciec marnotrawny"Showroom Ney Gallery&PrintsMuzealna kolekcja cyfrówekFestiwal Sztuki FORMAPortret kobietyPoczątek "Życia przedmiotów""CHA, CHA, CHA"Początki Tomasza WysockiegoNowa WarszawaGórnicy na zdjęciach w Olzie