Nowa wystawa Tomka Sikory "Usłyszane w ciszy" to projekt multimedialny, osnuty wokół tematu ciszy – zjawiska coraz rzadszego w hałaśliwym pędzie cywilizacji, a także wyciszenia wewnętrznego, w którym usłyszeć można głos prawdziwego siebie. Fotografie uzupełnia poezja Renaty Plagi oraz muzyka Mateusza Kwiatkowskiego.
Wystawę tworzy 36 wierszy zawieszonych w przestrzeni galeryjnej, 12 wielkoformatowych fotografii oraz film będący połączeniem poezji, fotografii i muzyki.
|
fot. Tomek Sikora |
Fotograficznie ciszę tę Tomek Sikora odnajduje w kontakcie z naturą i przedstawia w formie kilkunastu dużego formatu pejzaży."Po całorocznej gonitwie, wraz z żoną odpoczywamy w naszym domu na wsi, gdzie niewiele rzeczy burzy nam spokój. W obcowaniu z przyrodą odzyskuję spokój dla umęczonego ducha. Zdjęcia odzwierciedlają ten stan" – mówi Tomek Sikora.
"Wiersze inspirowane są ciszą doświadczaną wewnątrz siebie. Są emocjonalnym ukojeniem w miejskim zgiełku. Pomagają w znalezieniu równowagi w codziennej rzeczywistości." – mówi autorka wierszy Renata Plaga. "Bez ciszy usłyszanej w sobie trudno żyć świadomie i dokonywać życiowych wyborów" - dodaje.
Wystawa jest kontrapunktem dla codzienności - głośnej i chaotycznej. Autorzy uzyskują efekt synergii przekazu - w formie, łącząc obraz, słowo i muzykę, a także w treści, poprzez komplementarność inspiracji.
We wtorek 8 września o godz. 18:00 w Starej Galerii odbędzie się spotkanie z Tomkiem Sikorą i Renatą Plagą, autorami wystawy pt."Usłyszane w ciszy".
Będzie to okazja do rozmowy o tym fotograficzno-poetyckim projekcie z jego autorami, ich współpracy a także do szerszej dyskusji na temat ich twórczości i projektów łączących fotografię i formy literackie. Spotkanie poprowadzi Basia Sokołowska.
|
fot. Tomek Sikora |
|
fot. Tomek Sikora |
|
fot. Tomek Sikora |
|
fot. Tomek Sikora |
Tomek Sikora - rocznik 1948. Pracował jako fotoreporter, brał udział w wystawie młodych w Centrum Pompidou. W 1983 emigruje do Australii, gdzie prowadzi zajęcia w Victorian College of the Arts, tam pracuje dla największych agencji fotograficznych. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie. W 1996 wystawia w Jackman Gallery in Melbourne, w Australii i Europie. W 1999 opracowuje projekt Transparency of Things – wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej. Od 2002 prowadzi zajęcia w wielu szkołach fotografii w Warszawie.
Renata Plaga - rocznik 1973. Poetka i specjalistka w dziedzinie strategii komunikacyjnej marki. W 2007 roku jako reżyser zadebiutowała filmem dokumentalnym, "Realna Utopia". Wydała dwa albumy poezji: w roku 2008 tomik ,"Kobieta" , a w 2007"Metaxa". Pracowała dla MillwardBrown SMG/KRC, Ogilvy DraftFCB Ad Fabrika, Young&Rubicam, ekskluzywnych pism kobiecych oraz marketingowych. Regularnie prowadzi bloga na swojej stronie renataplaga.com.
Mateusz Kwiatkowski - rocznik 1982 r. Wiolonczelista. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika rozpoczął studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa oraz Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) w klasie prof. Mirela Iancovici. W czasie studiów w Warszawie był członkiem kwartetu smyczkowego, wraz z którym w 1997 r. zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej.
Był twórcą i liderem kwintetu jazzowego Future Background Association wykonującego kompozycje jazzowe inspirowane muzyką Igora Strawińskiego i Steve'a Colemana z elementami polskiej muzyki ludowej. Wraz ze swoim zespołem występował na Międzynarodowym Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Uczestniczył w dwóch festiwalach odbywających się w Maastricht: w 2005 roku w Festiwalu Muzyki Koreańskiej, a rok wcześniej w Festiwalu Muzyki Improwizowanej.
Związek Polskich Artystów Fotografików - stowarzyszenie twórczo-zawodowe powstałe w 1947 roku. Kontynuacja Fotoklubu Polskiego - organizacji fotografów działającej w okresie międzywojennym. Zadaniem Związku jest zachowanie dotychczasowego dorobku fotografików oraz promocja i rozwój współczesnej fotografii polskiej, ochrona twórców i ich dzieł. Od 1992 roku ZPAF stowarzyszony jest w World Council of Professional Photographers oraz w Federation of European Photographers. ZPAF mieści się na warszawskim placu Zamkowym.