|
Albania, fot. A. Szlezak |
Fotopodróże …małe i duże
Zjawisko fotografii podróżniczej zwanej przez niektórych fotografią turystyczną należy aktualnie do ważnych zjawisk kulturowych kształtujących naszą wrażliwość, które determinują zarazem proces budowania indywidualnej estetyki postrzegania świata.
Aparat fotograficzny stał się niezbędnym atrybutem przeżywania rzeczywistości, w której aktualnie się znajdujemy, wzbogacając naszą osobowość, umiejętność percepcji oraz analizy otoczenia w kontekście artystycznego doznania. Fotografia stała się wykładnikiem przeżywania estetycznego wzruszenia, opartego na wytworzeniu mechanicznego obrazu, jednak przepuszczonego przez wrażliwość i umiejętności techniczne fotografującego.
|
Albania, fot. A. Szlezak |
W nowoczesnym społeczeństwie
fotografia i turystyka tworzą ścisłe związki kulturowe wytwarzając nowy rodzaj percepcji opartej na zderzeniu odmienności społeczeństw i krajobrazów. Tworzy się osobista refleksja, która nierzadko ma wymiar sentymentalny i w pewien wyrafinowany sposób kreuje nasze uczucia, marzenia, pozwalając także na osobistą krytykę zastanej przestrzeni tworząc jednocześnie jej nowe oblicze.
Kult obrazu dominuje we współczesnym świecie właśnie poprzez łatwą możliwość tworzenia i edycji milionów obrazów fotograficznych, które wdarły się do wszystkich sfer życia człowieka i bez których współczesny obywatel świata nie może się już obyć.
Wytworzenie dominacji kultury obrazkowej jest syndromem współczesnej cywilizacji będąc zarazem ważnym zjawiskiem socjologicznym w dziejach ludzkości.
|
Albania, fot. W. Przepiórkiewicz |
Idea promowania fotografii podróżniczej kontynuowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie od kilkunastu lat. Służące tej idei
plenery fotograficzne organizowane przez nasz ośrodek są działaniami stanowiącymi oryginalną formę edukacji fotograficznej przełamującymi stereotypy upowszechniania kultury.
Nowatorstwo takich działań polegające m.in. na kształtowaniu związków pomiędzy turystyką a fotografią artystyczną, wzbogaca zarówno warsztat fotografa jak i jego wyobraźnię twórczą. Świadome posługiwanie się medium, jakim jest fotografia przyświeca działaniom podejmowanym na plenerach przez organizatora. Polegają one na luźnych dyskusjach przybierających formę warsztatów, pokazach fotografii, wzajemnej wymianie doświadczeń wśród uczestników pleneru. Ważnym aspektem tego typu działań jest podkreślenie specyfiki fotografii podróżniczej, jako jednej z dróg prowadzących do wykonania świadomych, profesjonalnych obrazów, mających niewiele wspólnego z banalną pocztówką z wakacji. Po raz kolejny warto przytoczyć sentencję Martyny Wojciechowskiej, redaktora naczelnego National Geographic:
"Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki".
|
Albania, fot. E. Waszczuk |
Tego "drugiego brzegu rzeki" postanowiliśmy poszukać tym razem
w Albanii. To fascynujący
kraj pełen tajemnic, kontrastów, zabytków, fantastycznych krajobrazów, a przede wszystkim wbrew utartym opiniom, bardzo życzliwych ludzi. Przemierzyliśmy tę krainę orłów odwiedzając:
Sarandę, Butrint, Gijorokastrę, Berat, Vlorę, Tiranę, Przełęcz Llogoraja i wiele innych równie interesujących miejsc. Albania to prawdziwa mieszanka wybuchowa, tradycji, współczesności, niefrasobliwości oraz jeszcze dzikich terenów stanowiących nie lada atrakcję dla prawdziwych fotopodróżników. Na drogach w bardzo różnym stanie królują mercedesy,
nagminnie spotykamy bunkry przypominające czasy Envera Hodży, najdłużej rządzącego dyktatora w Europie. Albania to najbardziej oryginalne miejsce na Bałkanach godne polecenia tym, dla których podróże są także wycieczką w głąb struktury duszy, karmiącej się artystycznym pojmowaniem świata.
Jak co roku plener zamyka Poplenerowa wystawa fotografii w Galerii "ART-FOTO", eksponowana w dniach 6–23 lutego 2015 r. Elementami wzbogacającymi otwarcie wystawy będzie
występ Zespołu Tańca Amarain, film wideo z pleneru oraz pokaz slajdów uczestników.
Wystawie jak zawsze towarzyszy pięknie wydany katalog z pracami uczestników.
Komisarz pleneru – Sławomir Jodłowski
|
Albania, fot. S. Jodłowski |
Więcej informacji: www.rok.czestochowa.pl Zobacz także:Wystawa "Brutal" Michała ŁuczakaWystawa fotografii "TOSCANA – Siena Palona" Piotra KrahlaWystawa Tadeusza Rolke i Michała Gonickiego pt. "Plon"Wystawa ''Metafory realności 2014''Wystawa Łukasza Kapy "Cyjanotypia"Wystawa Brodziak "One" (premiera polska)Wystawa ALBOM.PLWystawa Chrisa Niedenthala "1973–1989. Wybrane Fotografie"Dwie wystawy dwóch krakowskich fotografów – Artura Rychlickiego i Adama GryczyńskiegoPowarsztatowa wystawa ''Wiele twarzy Warszawy''Wystawa Symetrie – Asymetrie"Debuts", czyli co w polskiej fotografii piszczy…Wystawa "Modern World" Damiana Chrobaka i Adriana Wykroty