Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowuje półwiecze twórczości fotograficznej Józefa Ligęzy. Przenikają się w niej różne wątki – barwy i uroda życia z jednej strony, z drugiej - trudy egzystencji, brzydota i śmierć. Łączy je jeden motyw: człowiek i jego relacje z innymi ludźmi oraz ze światem natury.
 |
fot. Józef Ligęza |
Prezentowane na wystawie prace w większości pochodzą z prywatnej kolekcji autora. Ekspozycja jest drugą odsłoną cyklu "Śląscy mistrzowie fotografii", zainaugurowanego jesienią 2007 roku wystawą Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka. Retrospektywna wystawa fotografii Józefa Ligęzy to wybór ponad 120 zdjęć z prawie 200 tysięcy powstałych w ciągu ostatnich 50 lat.
 |
fot. Józef Ligęza |
Kuratorka wystawy Danuta Kowalik-Dura tak pisze o prezentowanych pracach: "Doskonałość warsztatowa, gama stosowanych środków wyrazu współgrających z tematem, zawarta w pracach autorska narracja tworzy specyficzny klimat fotografii Józefa Ligęzy, a spotkanie z nimi jest przeżyciem o dużym ładunku estetycznym i emocjonalnym."
 |
fot. Józef Ligęza |
Józef Ligęza (ur. w 1936 roku) swoją – jak sam mówi – przygodę z fotografią rozpoczął jako student w latach 50. XX wieku. Konsekwentnie ją rozwijał, aż zainteresowania przerodziły się w życiową pasję, której jest wierny przez całe dorosłe życie. Jego znakomite warsztatowo prace ukazujące zawiłości otaczającego świata, ugruntowały pozycję Ligęzy w środowisku fotografików, co zaowocowało w 1977 roku członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1985 roku prestiżowym tytułem Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej (AFIAP). Jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień, w tym 25 nagród głównych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii i prywatnych kolekcjonerów, miedzy innymi w Wilnie, Berlinie, Wrocławiu i Muzeum Śląskim w Katowicach.