"Hades?" to tytuł wystawy, która obrazuje codzienność najciężej pracujących polskich robotników. Pot, brud i ciemności to ich własne piekło, z którym muszą się zmagać niemal każdego dnia. Firma Epson pomogła przenieść te realistyczne fotografie na papier.
12 stycznia 2010 - Wystawa dopiero co została zaprezentowana szerszemu gronu odbiorców, a już otrzymała pierwszą nagrodą w prestiżowym konkursie Social Documentary 2009 w USA. Fakt ten jest kolejnym dowodem świadczącym o niezwykłości fotografii, które są częścią projektu zatytułowanego „Cześć Pracy”. Projekt został objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Kolekcja prezentowanych zdjęć powstała między marcem, a sierpniem 2009 roku.
|
fot. Tomasz Tomaszewski |
Moją intencją było uhonorowanie ludzi ciężkiej, fizycznej pracy. Robotników. Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje oraz rytuały z nim związane, wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne. Polska zmienia się szybko i na wielu moich fotografiach widać czynności, miejsca i przedmioty odchodzące już do historii. Jest to więc również w jakimś fragmencie opowieść o samym Śląsku. Dzisiaj. – pisze Tomaszewski we wstępie.
Wystawa składa się z 50. kolorowych powiększeń. Fotografie na wystawę wewnętrzną drukowane były na papierze Epson Traditional Photo Paper. Papier ten jest podobny do tego, stosowanego w fotografii analogowej. – Przypomina barytową odbitkę wysuszoną na szkle w temperaturze pokojowej. Jednak czerń, jaką osiągamy, była rzadko dostępna w przypadku zwykłej fotografii analogowej – komentuje Tomaszewski. Prace na ekspozycję zewnętrzną zostały wyprodukowane na papierze Epson Premium Semimatte Photo Paper (260 g).
Tomasz Tomaszewski - (ur. 1953 Warszawa) Jest członkiem ZPAF a także American Society of Magazine Photographers (USA), National Geographic Image Collection (USA) i agencji Visum (Niemcy). Tomaszewski fotoreportażami debiutował w takich magazynach jak: I.T.D., Razem i Perspektywy. Od 1986 roku współpracuje z magazynem National Geographic, a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Współpracował również z "Wprost", gdzie był dyrektorem ds. fotografii, a swoje prace publikował m.in. w Stern, Paris Match, Geo Magazine, New York Times, Time, Sunday Times, Fortune, Vogue, Die Zeit, Focus, Elle. Na swoim koncie ma pięć książek: W centrum (2003, Warszawa), W poszukiwaniu Ameryki (1994, Warszawa), Polscy Cyganie (1982, Warszawa), Niezwykła Hiszpania (1999, Barcelona) oraz Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, która doczekała się kilku wydań (1986, Nowy Jork; 1997 Zurich; 1993, Warszawa).