Znany przede wszystkim z
archiwów Duchampa i Witkacego, portret wielokrotny był
jedną z najpopularniejszych rozrywek fotograficznych początku XX wieku. W prywatnych kolekcjach i w domowych archiwach wciąż można odnaleźć zdjęcia prezentujące zwielokrotnione odbicia postaci.
W Rosji nazwany był „amerykańską zabawą”, w USA „multifotografią”, do Polski przywiózł go Witkacy, wracając z Sankt Petersburga.
|
Osoba anonimowa, Szwecja, ok.1920, fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza |
Zaprezentujemy
unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii nieartystycznej – wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania.
Podczas wernisażu będzie czynna stacja portretu wielokrotnego, gdzie każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie.
|
Osoba anonimowa, USA , ok.1910, fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza |
Wystawa towarzyszy premierze książki „Wernakularne. Eseje z historii fotografii” autorstwa Clément Chéroux, jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii.
|
Osoba anonimowa, Węgry, ok.1930, fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza |
W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii – fotografii użytkowej i nieartystycznej.
Premiera książki: październik 2014, wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii. Więcej:
www.archeologiafotografii.pl Zobacz także:Wystawa Marka Lapisa – 5 Zmysłów. PauzaWystawa Kuby KotuliWystawa Filipa Ćwika – Inside/outsideWystawa „Fotograf w podróży – Przystanek Dakar”XIII Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAFWystawa fotografii Roberta Wolańskiego