|
Tytuł: Patryk, Autor: Beata Bieniek |
Pierwsze techniki fotomontażu odnotowano w Polsce w 1924 roku. Nie trudno sobie wyobrazić, że były one bardzo prymitywne a efekty starań fotomontażystów, nie zawsze ich zadawalały. Fotomontaż, dziś częściej nazywany Digital Artem, przeżywa swój wielki rozkwit. Wszystko to, za sprawą intensywnego rozwoju techniki komputerowej. To właśnie ona, udostępnia nam w postaci programów graficznych, niezwykle sprawne i kreatywne narzędzia do edycji zdjęć. W tym artykule pokażę Wam, jak w prosty sposób za pomocą programu Adobe Photoshop stworzyć własny fotomontaż.
Pomysł
Ważny jest pomysł. Bez niego trudno jest złożyć w elegancką całość, dużą ilość różnorakich elementów. Pomysły na artystyczne prace rodzą się zazwyczaj nagle, zakwitają w naszych umysłach i czekają na owocną realizację. Często jednak, przynajmniej w moim przypadku, pomysł rodzi się gdy oglądam zdjęcia. Zdarza mi się, że w poszukiwaniu weny buszuję w swoich obszernych, komputerowych zbiorach plików .jpg. Wiele z tych zdjęć to niestety słabe fotografie, nie przedstawiające niczego ciekawego i nie przynoszące zadowolenia.
Nie znaczy to jednak, że zdjęcia te, do niczego nam się nie przydadzą. Wielokrotnie zdarzyło mi się użyć do fotomontażu fotografii, którą wcześniej uznałam za bardzo kiepską, a efekt końcowy montażu z tego zdjęcia, w pełni mnie satysfakcjonował. W przypadku pracy o której mowa tak właśnie było. Fotografia z Patrykiem to bardzo przeciętny, nie wyróżniający się obrazek, jakich każdy z Was znajdzie zapewne wiele w swoich komputerowych zbiorach. Zachęcam Was zatem, byście od czasu do czasu spojrzeli kreatywnie na swoje stare, nudne zdjęcia. Być może, coś ciekawego z tego wyniknie.
|
Zdjęcia użyte do montażu |
Baza
- tworzymy dokument o wymiarach 3543x3543 pikseli w rozdzielczości 300 dpi na cal. Taka wielkość i rozdzielczość, umożliwi nam wydrukowanie tej pracy w rozmiarach 30x30 cm. Tło naszej pracy nie jest gładkie, i tym zajmiemy się w pierwszej kolejności. Do stworzenia barwnego, rozmazanego tła, użyłam fotografii zachmurzonego nieba.
- otwieramy zdjęcie z niebem, klikamy /Ctrl+A/ /zaznaczenie/ następnie /Ctrl+C/ /kopiowanie/, przechodzimy do do dokumentu który przed chwilka utworzyliśmy i wklejamy nasze niebo /Ctrl+V/ /wklejanie/
- dopasowujemy wielkość zdjęcia nieba, do wielkości naszego bazowego dokumentu /edycja/swobodnie przekształć/ lub /Ctrl+T/, tak by wypełniała całą przestrzeń bazy
- zmieniamy nazwę tej warstwy na /niebo/
Mamy już plik na którego bazie powstanie nasze arcydzieło, czas teraz na resztę drobiazgów.