Technologia cyfrowego rejestrowania obrazu sprawiła, że dziś większość czynności dotyczących obróbki zdjęć, jakie kiedyś realizowane były przez specjalistyczne zakłady fotograficzne, wykonywana jest przez fotoamatorów w domu na zwykłych zestawach komputerowych. Niestety okazuje się, że jeśli chodzi o zachowanie wiernego odwzorowania barw na wszystkich etapach pracy z fotografią – od jej konwersji i retuszu w programie graficznym aż po wydruk – popularne domowe urządzenia pozostawiają wiele do życzenia. Dopiero odpowiednio skalibrowane i oprofilowane narzędzia pozwalają zagwarantować naszym zdjęciom właściwą kolorystykę. Choć jeszcze do niedawna na zakup specjalistycznego przyrządu i oprogramowania umożliwiającego tworzenie indywidualnych profili ICC mogły sobie pozwolić jedynie firmy, to dziś pakiet taki kupić możne już za kilkaset złotych przeciętny fotoamator.
Kompletne rozwiązanie
Wśród różnych propozycji dostępnych na polskim rynku postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie firmy Colour Confidence, która przygotowała zestaw złożony z kliku produktów, które użytkowane równolegle mają stanowić kompletne rozwiązanie w zakresie zarządzania kolorem – od wykonania zdjęcia aż po wydruk.
|
Colour Confidence Studio XR2 to zestaw trzech produktów, które kupić można także osobno, jednak decydując się od razu na zestaw zaoszczędzimy ponad 100 zł. |
Nabywca pakietu Colour Confidence Studio XR2 znajdzie w pudełku spektrofotometr i oprogramowanie do kalibracji monitora, zestaw plików referencyjnych i wzorcowych odbitek Kodaka – Color Management Check-Up Kit oraz składaną szarą kartę, do ustawiania balansu bieli w aparacie.
Ostatni z wymienionych składników to narzędzie, które warto zawsze mieć przy sobie. W przypadku szarej karty Colour Confidence Total Balance ułatwiają to jej niewielkie rozmiary (składa się ją identycznie jak fotograficzne blendy) i zapinany na zamek pokrowiec. Pokryty z jednej strony 18-procentową szarością zaś z drugiej czysto biały wzornik wykonany jest z praktycznie niezniszczalnego i co ważne zmywalnego materiału, można więc być pewnym, że służyć będzie nam przez długie lata. Total Balance ułatwia właściwie ustawianie balansu bieli i parametrów ekspozycji, a dzięki naniesionemu na jego powierzchnię specjalnemu wzorowi, przyda się także do precyzyjnego ustawienia ostrości podczas fotografowania mało kontrastowych scen. I to zarówno w manualnym, jak i automatycznym trybie pracy autofokusa.
|
Wzornik Colour Confidence Total Balance składa się tak samo, jak blendy fotograficzne. Po złożeniu i umieszczeniu w pokrowcu, zmieści się on bez problemu w torbie fotograficznej, a nawet w kieszeni spodni. |
Patrz, drukuj i porównuj
Użycie szarego wzorca Total Balance pozwoli nam odpowiednio zrównoważyć barwy na wykonywanym zdjęciu, ale jaką możemy mieć pewność, że będą one dobrze reprezentowane na ekranie naszego monitora? Pomoże nam w tym drugi element pakietu – Color Management Check-Up Kit, będący zestawem 7 plików referencyjnych i wykonanych z nich odbitek. Aby przekonać się czy nasz monitor i drukarka są właściwie skalibrowane wystarczy wyświetlić lub wydrukować któryś z plików i porównać go z odpowiednią odbitką. Wcześniej powinniśmy jednak upewnić się, że porównujemy obrazy we właściwym oświetleniu. Na jednej z odbitek umieszczona została specjalna nalepka – RHEM Strip, pozwalająca zweryfikować czy temperatura oświetlenia jest zbliżona do wartości 5000K. Gdy tak nie jest, na różowym pasku pojawiają się jasne pionowe linie. Drugim istotnym warunkiem przeprowadzenia testu wierności odwzorowania kolorów jest praca w przestrzeni kolorów sRGB, należy więc odpowiednio ustawić zarówno sam monitor, jak i preferencje aplikacji graficznej, w której otwierać będziemy wzorce Kodaka.
|
Kodak Color Management Check-Up Kit to zestaw 7 plików referencyjnych zapisanych na płycie CD i wykonanych z nich wzorcowych odbitek. |
Obok plików referencyjnych sRGB na płycie CD zestawu Color Management Check-Up Kit znajdziemy także te same dokumenty zapisane z wykorzystaniem szerszej reprezentacji barw. Ich użycie wraz z dołączonymi profilami ICC dla skanerów i maszyn drukujących daje możliwość weryfikacji współpracujących ze sobą urządzeń przemysłowych, takich producentów jak Fuji, Kodak czy Noritsu. Ten dodatek z pewnością ucieszy właścicieli zakładów fotograficznych, jednak zwykłym fotoamatorom przydałaby się instrukcja posługiwania się tym narzędziem napisana w języku polskim. Niestety, oba dołączone dokumenty PDF – wspomniana instrukcja i ciekawy przewodnik "Zarządzanie kolorem w fotografii cyfrowej" dostępne są jedynie dla osób znających język angielski, niemiecki, francuski lub hiszpański.