Autor zdjęć,
Paweł Niemiec, biolog i pasjonat entomologii, który zwałowisko
odpadów pokopalnianych odwiedza często, bo w jego pobliżu mieszka, dokumentuje z
arówno pospolite, jak i wymierające gatunki owadów, płazów czy gadów. Ukazuje w skali makro świat delikatnych i niebezpiecznych żyjątek, których obecność w pobliżu Kopalni Węgla Kamiennego Murcki jest co najmniej zdumiewająca.
Jak twierdzi,
nie od początku dostrzegał walory Hałdy:
„Jałowe podłoże i ubogie zbiorowiska roślinne nie zachęcają do poszukiwania ruchomych form życia, których obserwacja i fotografowanie jest moją pasją. Fauna Hałdy jest jednak jak cebula czy disnejowski ogr. Odsłania swoje kolejne warstwy-tajemnice sukcesywnie, choć dość niechętnie. Jej poznanie wymaga czasu i poniekąd szczęścia, bo spora część zamieszkujących ją gatunków zwierząt tworzy nieliczne populacje bądź prowadzi skryty tryb życia”.
Hałda to teren-zagadka. Miejsce, które za kilka lat może wyglądać zupełnie inaczej – już jest zalesione, a docelowo ma służyć rekreacji.
Brakuje opracowań na jego temat, a wkrótce może nie być co badać. Zdjęcia-dokumenty Niemca ratują zatem oryginalne, barwne środowisko Hałdy od zapomnienia.
Paweł Niemiec (ur. 1975)
Od lat najmłodszych interesował się owadami. Był ich kolekcjonerem, lecz – jak przyznaje – w ostateczności wybrał inny sposób ich „chwytania” – za pomocą migawki aparatu. W 2013 roku zdobył tytuł fotografa roku Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, którego jest członkiem od 2008 roku.
Wernisaż: 12 września (piątek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 12.09–19.10.2014 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny (pl. Jana III Sobieskiego 2)
Komisarz: dr Jacek Betleja
Zobacz także:Polska fotografia na nowojorskim festiwalu PhotovilleKrzysztof Saj - Sceny ulicyANDRZEJ WALTER - „FOTOGRAFIE NIEUDANE”Pokazy filmów szwajcarskich festiwalu Planete+ DOC w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym GdyniaWernisaż wystawy BOIKO Jana Brykczyńskiego (Sputnik Photos)