Fotografia jest medium o wielu twarzach. Do dziś toczą się spory, kto właściwie ją wynalazł: chemicy czy artyści? Do jakiej dziedziny przynależy: dokumentu czy fikcji? Bardzo trudno jednoznacznie ją zakwalifikować. Faktem jest jednak, że pozostaje ona depozytariuszem prawdy (czy może raczej prawd) ważnych dla współczesnego myślenia o kulturze i naszego funkcjonowania w niej. Przyglądając się jej narzędziu- aparatowi fotograficznemu, sytuacji bycia fotografującym oraz fotografowanym, a także etycznym problemom związanym z fotografią spróbujemy odczytać przekaz kulturowy, który w sobie niesie. Pomogą nam w tym m.in. Susan Sontag, Roland Barthes oraz inni teoretycy i praktycy dyscypliny.
|
Autor Nieznany, Portrety warszawskie ze zbiorów GGF MNG |
Malina Barcikowska - absolwentka Filozofii, obecnie doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współpracowała m.in. z Atelier Foksal w Warszawie. Publikuje teksty o sztuce, zajmuje się filozofią sztuki w tym aspektami feministycznymi w twórczości postmodernistycznej.
kuratorka cyklu: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
29.03.2012 godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 8/11, 80 834 Gdańsk
tel/fax +48 058 301 71 47
wstęp wolny
( prosimy rezerwować miejsca pod nr. 301 71 47
lub e-mailem
ggf@muzeum.narodowe.gda.pl )
Zobacz także:Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mgle5 wskazówek dla fotografów na 2016 rokPanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejMAKRO – kilka porad na dobry i... tani początekKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?