Wystawa stanowi podsumowanie 10 – letniego okresu twórczości Macieja Osiki i prezentuje wybór ok. 30 fotografii – autoportretów w których autor wciela się w wizerunki ikon piękna, powszechnie panujących i uznanych w naszej kulturze. Wyidealizowane przedstawienia nawiązują do estetyki, którą posługuje się kultura masowa w przedstawianiu kanonu kobiecego piękna. Osika w swoich teatralnie wystudiowanych portretach sięga także do stylistyki malarstwa barokowego, hollywoodzkiego wizerunku gwiazd filmowych, czy popularnej w latach 90-tych fotografii reklamowej.
|
fot. Maciej Osika |
Twórczość artysty wyrasta z tradycji sztuki krytycznej i podejmuje szeroko rozumianą problematykę płci, stawia pytania o tożsamość, o normy i ograniczenia wynikające z ról społecznych i ich uwarunkowań ze względu na płeć. Osika pokazuje w swoich fotografiach piękno ludzkiego ciała (motyw od wieków inspirujący artystów) w kontekście stereotypów kulturowych i estetycznych. Jako medium używa fotografii tradycyjnej, którą łączy z technikami komputerowej obróbki zdjęć sam będąc modelem i jedynym bohaterem swoich obrazów. Czarnobiałe lub kolorowe fotografie układają się w konkretne cykle: kobiety wampy, kobiety-ikony piękna, androgyniczne postacie, czy w końcu cykl obrazujący proces przemiany i stylizacji samego artysty. Na wystawie zaprezentowny zostanie wybór najważniejszych prac powstałych w ramach tych poszczególnych projektów.
|
fot. Maciej Osika |
Maciej Osika urodził się w 1981 roku we Wrocławiu. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne m.in. w galeriach: Entropia we Wrocławiu, Zakręt w Warszawie (2003), Oko w Krakowie (2004). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in: Biennale Fotografii w Nancy, Miłość i demokracja w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2006), CSW Zamek Ujazdowski, (2008), Gallery 2020, New York, USA (2010), Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie (2010), Kulczyk Collection w Poznaniu (2011)
Artysta otrzymał 2 nagrodę w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Moje prowokacje im. Edwarda Hartwiga" w Lublinie w 2002 roku. Jego zdjęcia znajdują się m. in. w Kolekcji Sztuki Grażyny Kulczyk w Poznaniu i Dolnośląskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.
Muzeum Miejskie Wrocławia
Stary Ratusz
Wernisaż 21.03 (środa), godz. 18.00
Wystawa czynna do 01.04.2012
Zobacz także:Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mglePanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejMAKRO – kilka porad na dobry i... tani początekRajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii NikonaKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?Portret w plenerze – praktyczny poradnikUjarzmiamy kolory na wiosennych plenerach