Pierwowzorem dla postaci i scen w obrazach Ewy Harabasz są fotografie prasowe – zdjęcia, które w milionowych nakładach obiegały cały świat jako kolejny news w wysokonakładowej gazecie. W swoich przekształceniach fotograficznych pierwowzorów Autorka stara się ujawnić m.in. mechanizm oddziaływania masowo kolportowanej informacji. "Ikony cierpienia" Ewy Harabasz, to obrazy przedstawiające niewinne ofiary współczesnych tragicznych wydarzeń, w których na wizualne klisze z mass mediów nakładają się inspiracje religijną sztuką ikon i gotyckiego malarstwa.
Prasowe zdjęcia, na co dzień towarzyszące pobieżnej lekturze, prezentowane są w formie sztuki przeznaczonej do kontemplacji. Sceny i postacie z fotografii prasowych ilustrujących doniesienia o kolejnych kataklizmach, wojnach i atakach terrorystycznych, Artystka kadruje, powiększa, podmalowuje i umieszcza na złotym tle, które posiada symboliczne implikacje sięgające do duchowych odniesień w złoceniach bizantyjskich ikon czy wczesnośredniowiecznych przedstawieniach religijnych. Za sprawą symbolicznego potencjału złota przenosi je w pozaczasowy, duchowy wymiar.
|
''bez tytułu'' - Ewa Harabasz, płyta drewniana, wydruk i olej na płótnie, złoto |
Zdaniem kuratorki wystawy Bożeny Czubak "(...) ofiary przemocy stają się ofiarami w dwójnasób – słowo spust, odnosi się w równym stopniu do broni, jak i do aparatu fotograficznego (...). W pracach Ewy Harabasz tematem nie jest samo cierpienie, ale jego obrazy i przede wszystkim tkwiące w nich pułapki".
Obrazy Artystki nieodparcie wywołują skojarzenia z ikonografią chrześcijańską: kobiety w chustach, z dziećmi na rękach, opłakujące, w roli przypisanej im wielowiekową tradycją. Cierpiące matki, Marie, Madonny. Paradoksalnie – zauważa Bożena Czubak – figury tej ostatniej jesteśmy skłonni upatrywać nawet w postaci młodej muzułmanki.
Ewa Harabasz urodziła się w 1957 roku w Częstochowie. W latach 80. pracowała jako konserwator zabytków w Polsce i we Włoszech (Rzym). W Stanach Zjednoczonych studiowała w College for Creative Sudies of Art and Design uzyskując dyplom Wayne State University w Detroit. Pracowała jako nauczyciel akademicki na kilku amerykańskich uczelniach. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych; uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku, jest wykładowcą Cornell University.
Miasto: Bielsko-Biała
Lokalizacja: Galeria Bielska BWA (sala dolna)
Ulica: 3 Maja 11
Termin: 25.04.2008–18.05.2008
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00
Wernisaż: 25.04.2008, godz. 18:00
Adres WWW: www.galeriabielska.pl