Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich pracach, ich prezentacji w przestrzeni publicznej, reakcji opinii publicznej i indywidualnych osób na tak tworzone kampanie oraz o roli, jaką sztuka może odegrać w budowaniu tolerancyjnego i różnorodnego społeczeństwa.
Wieczór z cyklu "Artysta na rzecz dialogu", ilustrowany materiałami graficznymi oraz wideo, poprowadzi Magdalena Ujma, kuratorka z Bunkra Sztuki w Krakowie.
JanKé (Jan Keteleer) ur. 1960 w Merksem; Ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii. Po latach zajmowania się fotografią komercyjną swoje zainteresowania skierował ku artystycznej fotografii czarno-białej. Rozgłos przyniosły mu takie projekty, jak "Bez słów", "Milczące dialogi" i "Korzenie, a tabu". Inspiracją dla niego stały się problemy wielokulturowego społeczeństwa Belgii, współistnienia różnych grup narodowościowych, etnicznych, kwestie bariery językowej i braku dialogu między "starymi" (rdzennymi), a "nowymi" Belgami (imigrantami).
Jego prace będzie można oglądać od 21.05 do 28.09 w ramach wystawy "Współczesna sztuka belgijska. Między konstruktywizmem a figuracją" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
W swoich pracach podejmuje problemy tożsamości, asymilacji, imigracji. We wspomnianym już czarno-białym cyklu "Bez słów", pokazywanym na tramwajach miejskich, JanKé zaprezentował ok. 600 przedstawicieli różnych narodowości zamieszkujących Belgię, porozumiewających się językiem migowym. Język ten jest w istocie metaforą odnalezienia sposobu porozumienia w wielokulturowym społeczeństwie.
Przywiązując ogromną wagę do społecznej wymowy swoich prac, JanKé wprowadza je w kontekst przestrzeni publicznej (dworce kolejowe, lotniska, komunikacja miejska), prowokując odbiorcę do reakcji i namysłu. Dla swoich akcji zyskał poparcie organizacji Sprakeloos, której celem jest inicjowanie dyskusji na tematy społeczne za pomocą sztuk plastycznych.
Karolina Breguła to młoda fotografka, która również podejmuje tematy istotne dla życia społecznego w Polsce. Jej, chyba najbardziej znanym cyklem prac są fotografie do kampanii billboardowej "Niech nas zobaczą" organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofonii. Rrealizuje różnorodne projekty artystyczne, m.in. "Dobrzy sąsiedzi" – poświęcony współczesnemu wzajemnemu sąsiedzkiemu stosunkowi Polaków, Niemców, Czechów, Rosjan itp. czy "Lovebook", składający się z prac wykonanych telefonem komórkowym, będący uniwersalną opowieścią o pustce, samotności, tęsknocie i rozpaczy.
|
Z cyklu ''Lovebook'' fot. Karolina Breguła |
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury, IV piętro
Ulica: Rynek Główny 25
Termin: 19.05.2008, godz. 17:00
Adres WWW: www.1001dzialan.pl
Zobacz także:Multimedialne warsztaty AppleLucie Awards dla Polaków?Spotkanie z Chrisem NiedenthalemZwycięzcy Grand Press Photo 2008!Plener fotograficzny w Kazimierzu DolnymRusza siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w ŁodziRozpoczęcie Miesiąca Fotografii w Krakowie!Międzynarodowy Plener Fotograficzny – FotoinspiracjeIV Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej