W czasie spotkania Witold Krzemiński będzie starał się wykazać podrzędność walorów estetycznych fotografii wobec innych wartości niesionych przez obraz, takich jak wymowa emocjonalna, treść i kontekst.
-
Odwiedzając różne wirtualne i realne galerie fotografii zauważyłem, że w większości przypadków walory estetyczne, sprowadzone najczęściej do tzw. „ładności” są podstawowym i najważniejszym kryterium oceny zdjęć. Prawdopodobnie nie ma w tym niczego złego lecz mam wrażenie, że goście odwiedzający te galerie – przynajmniej ci, których udaje mi się podsłuchać – jakby celowo pomijają wszystko to, co nie łączy się z dość wąsko pojętą estetyką przejawiającą się najczęściej poprawną kompozycją i wspomnianą już „ładnością” zdjęć – przyznaje Krzemiński. -
No dobrze, zdarza się, że niektórych jakaś fotografia chwyta za serce – cokolwiek to znaczy. Te obserwacje nie dotyczą oczywiście zawodowych bywalców wydarzeń fotograficznych. No, może niektórych.
Fotografie, które zostaną pokazane w trakcie spotkania posiadają również cechy estetycznie przemyślanych obrazów, lecz nie ta ich właściwość zadecydowała o ich dalszym losie. Chodzi o zwrócenie uwagi na kontekst, na funkcjonowanie zdjęć w konkretnej rzeczywistości i konkretnym czasie.
Jest też wielce prawdopodobne, że spotkanie będzie obracać się wokół zupełnie innych zagadnień, aczkolwiek z nielicznymi odniesieniami do powyższych przemyśleń…Otwarte spotkanie z Witoldem Krzemińskim organizowane jest przez Akademię Fotoreportażu, prowadzoną przez Andrzeja Zygmuntowicza (szczegóły:
www.fotoreportaz.org.pl).
Włodzimierz Krzemiński (1953). Od 1979 członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1987 Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku „realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia”. Wykładowca w Studium Fotografii ZPAF, w Europejskiej Akademii Fotografii oraz w Zespole Szkół Fototechnicznych.
Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:
1983 - Droga i jej ludzie - Galeria FF, Łódź. (wystawa inaugurująca działalność galerii FF)
1983 - Kompleks nadwartości - Galeria Hybrydy, Warszawa.
1985 - Poziom gestu - Galeria Brama, Warszawa.
1988 – Kometa Halleya Podąża... - Galeria FF, Łódź.
1989 - Military Style - Mała Galeria, Warszawa.
1991 - Fotografia Wyobraźni - Stara Galeria ZPAF, Warszawa.
1995 - Visioni & Sensazioni - Instytut Polski, Rzym.
2003 - 25 Fotografii – Klub Muza, Warszawa.
2005 - Gdzie jesteśmy? - Stara Galeria ZPAF, Warszawa.
2005 – Przesłanie – wystawa wykładowców Studium Fotografii ZPAF - Stara Galeria ZPAF
2006 – 16 Fotografii – Klub Alchemia, Kraków.
2008 - Polska lat 70. – PKiN, Warszawa.
Szczegółowe informacje: www.fotoreportaz.org.pl
Zobacz także:Nowe wielkoformatowe drukarki EpsonaSignature Worthy – nowe nośniki EpsonaEpson Stylus Pro 4900 - 98% skali PANTONEV Międzynarodowy Festiwal Transfotografia 2010Samsung zwraca kasę za zakup wybranych aparatówPowakacyjna rekrutacja w Warszawskiej Szkole FotografiiWarsztaty "Przygoda z fotografią" w KrakowieAdobe dla amatorów po raz dziewiąty – w pakiecie taniej!Adobe Premiere Elements 9 – łatwa edycja, łatwe udostępnianieAdobe Photoshop Elements 9 – młodszy brat doroślejeOtwarcie wystawy fotografii Jordi Socías'a w krakowskiej Pauzie