Kiedy pod koniec pierwszej połowy tego roku pojawiła się wersja modułu ACR oznaczona numerem 4.1, wielu użytkowników programu Adobe Lightroom mogło poczuć się lekko oszukanymi. Przyczyna tego stanu rzeczy była w gruncie rzeczy prosta, choć miała dość poważne konsekwencje: choć układ dekodujący pliki RAW w Lightroomie jest oparty na ACR, to nie jest on osobnym modułem. Z tego powodu obsługa nowych modeli lustrzanek w Lightroomie musiała zostać zaimplementowana jako łatka dla całego programu. Z kolei fakt, że firma Adobe postanowiła wtedy też opublikować pakiet poprawek i udoskonaleń dla tej aplikacji sprawił, że
wersja 1.1 programu pojawiła się z czterotygodniowym opóźnieniem w stosunku do
Adobe Camera Raw 4.1.
Tym razem nie popełniono już tego błędu. Aplikacja Adobe Lightroom w wersji 1.2 ujrzała światło dzienne w tym samym dniu, w którym opublikowano ACR 4.2, a producent zapewnia, że od teraz aktualizacje tych dwóch programów będą dokonywane równolegle. Lista aparatów, których pliki RAW będą obsługiwane od wersji 1.2 programu obejmuje następujące modele:
- Canon EOS 40D
- Fuji FinePix IS-1, Leaf Aptus 17
- Leaf Aptus 54s
- Leaf Aptus 75s
- Olympus EVOLT E-510
- Panasonic DMC-FZ18
- Pentax K100D Super
- Phase One P 20 +
- Phase One P 21 +
- Phase One P 25 +
- Phase One P 30 +
- Phase One P 45 +
- Sony Alpha 700
Ostatnim aparatem, nie uwzględnionym na tej liście jest Canon PowerShot G9. Jego obsługa została określona w materiałach Adobe jako "nieoficjalna", ponieważ w momencie publikacji poprawki inżynierowie firmy nie uzyskali jeszcze wszystkich niezbędnych certyfikatów. Niemniej jednak format ten jest w pełni obsługiwany. Nie obsługiwane są natomiast pliki RAW z najnowszej profesjonalnej lustrzanki firmy Canon, czyli EOS 1Ds Mark III. Ponadto w Lightroomie 1.2 poprawiono usterki, które były szczególnie dokuczliwe w wersji 1.1 programu. Są to:
- Działanie mechanizmów odszumiających zdjęcia w przypadku plików RAW z aparatów wyposażonych w klasyczne matryce Bayerowskie. Poprawka usprawniła działanie algorytmu w przypadku, gdy chcemy zniwelować jedynie szum barwny, nie naruszając przy tym monochromatycznego.
- Niemożność zaimportowania do katalogu zdjęć innego katalogu z ustawionym sortowaniem fotografii typu "user-specified" (zdefiniowanego przez użytkownika).
- Okazjonalne wyświetlanie szarych prostokątów zamiast miniatur zdjęć (dotyczy wersji dla systemów Windows).
- Ustawienie automatycznego zapisu metadanych w pliku XMP mogło powodować ciągłe próby zapisywania tych danych dla zdjęć, których pliki źródłowe były chwilowo niedostępne. Była to najczęstsza przyczyna poważnych spadków wydajności całego programu po jego dłuższym użytkowaniu.
- Znikające zdjęcia z katalogu Quick Collection po zmianie kolejności ich wyświetlania w katalogu źródłowym.
- Katalogi nie mogły być eksportowane na nośniki o mniejszej pojemności niż 250 megabajtów.
- Moduł Web był niedostępny jeżeli Lightroom został zainstalowany na napędach z systemem plików odróżniającym wielkie i małe litery, takim jak np. Case Sensitive HFS+ (dotyczy wersji dla systemów Mac OS).
- Próby eksportu do dysków sieciowych Linux SMB kończyły się komunikatem o błędzie.
- Po naciśnięciu klawisza [J] nie zachowywana była pozycja suwaka przewijającego zawartość ekranu w trybie przeglądania zdjęć Grid.
- Nieprawidłowe wyświetlanie numeracji zdjęć w module Slideshow.
- Okazjonalne nieprawidłowe wyświetlanie panelu z metadanymi (dotyczy wersji dla systemów Windows).
- Nieprawidłowe wyświetlanie pokazów slajdów na platformach wyposażonych w karty graficzne ATI z pamięcią 256 megabajtów oraz monitory LCD 30" (dotyczy wersji dla systemów MacOS).
- Niedokładne umieszczanie informacji o prawach autorskich na zdjęciach w obrębie jednej galerii wygenerowanej w module Web.
- Użycie funkcji auto-eject na karcie pamięci powodowało usunięcie z systemu całego czytnika kart (dotyczy wersji dla systemów Windows).
- Ustawienie czasu, po którym miały być usuwane pliki podglądu zdjęć w skali 1:1 nie miało wpływu na ich rzeczywisty czas kasowania.
- Pliki podglądu zdjęć w skali 1:1 nie były generowane podczas importu pomimo ustawienia odpowiedniej opcji w programie.
Poprawka dostępna jest za darmo na stronie producenta w wersji dla systemów
Windows (47,3 MB) i
MacOS (40,8 MB). Starsze wersje Lightrooma poinformują nas automatycznie o obecności aktualizacji i zaproponują odwiedzenie właściwej dla naszego systemu operacyjnego strony internetowej.
Strona producenta: www.adobe.com
Zobacz także:Adobe Camera Raw 4.2 – obsługuje też nowe lustrzankiACDSee Pro 2 – kolejne wcielenie popularnego programuCHDK odblokowuje ukryte funkcje w aparatach CanononOne Software publikuje 100 darmowych profili dla ACRPhotoshop Express – edycja zdjęć onlineDwunasta odsłona Paint Shop'aBibble 4.9.8e obsługuje Canona EOS 40D oraz Pentaxa K100D SuperCapture One 4 – publiczna wersja beta udostępnionaiWatermark 3.0.11 – oznacz i zabezpiecz swoje zdjęciaMoviestar – uaktualnienie Adobe Flash Player ze standardem H.264Jpeg Enhancer 1.8 i Web Photo Album 1.0 – darmowe, ale skuteczne i przydatneAKVIS Enhancer 7.0 – samodzielny program i plug-in uwydatniający detaleAdobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. IIIAdobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. IIAdobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. I