Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  17 maja rusza 10. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

17 maja rusza 10. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie
Dodał: Marcin Pawlak 12.04.2012
Realizując hasło 10. edycji, DOŁĄCZ, formuła Miesiąca Fotografii pozwoli wszystkim chętnym zaangażować się, wypowiedzieć czy też zaprezentować własne fotografie na wystawie. Kto wie, może nawet wybrać się na fotorandkę?


Miesiąc Fotografii w Krakowie jest już coraz bliżej. Urodzinowa, dziesiąta edycja Festiwalu będzie z uwagi na swój jubileuszowy charakter pod wieloma względami wyjątkowa: czerpiąc z tradycji Festwalu w ramach Programu głównego zaprezentowane zostaną wystawy gwiazd światowej fotografii, nowym elementem MFK będzie natomiast Sekcja eksperymentalna. Realizując hasło tegorocznej edycji, DOŁĄCZ, uczestnicząca formuła Miesiąca Fotografii pozwoli wszystkim chętnym włączyć się i zaangażować poprzez, między innymi, dodanie swoich prac do wystawy, wcielenie się w rolę fotoedytora, oddanie głosu w fotograficznych wyborach lub nawet wybranie się na fotorandkę.
 
Tegoroczny Program główny Miesiąca Fotografii to dokonania zarówno nestorów fotografii, jak i młodych gniewnych; nostalgicznych romantyków i bezkompromisowych pionierów; charyzmatycznych eksperymentatorów i kontemplacyjnych klasyków:

Na wystawie "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" (Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie) zaprezentowanych zostanie ponad trzysta prac tej gwiazdy rosyjskiej awangardy, klasyka nowoczesnej fotografii, jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

ALEKSANDER RODCZENKO, Portret matki artysty, 1924. Zbiory Muzeum Moskiewskiego Domu Fotografii, (c) Archiwum A. Rodczenko–W. Stiepanowa, (c) Muzeum Moskiewski Dom Fotografii

Wystawa "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" (również w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie) będzie dla wielu okazją do odkrycia dorobku nestora i odnowiciela polskiej fotografii.

JERZY LEWCZYŃSKI, Portret NN (Portret znaleziony na ulicy), 1970, Fotografia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Włączona do Programu głównego MFK wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" (Międzynarodowe Centrum Kultury) to szansa na poznanie fotograficznych dokonań Magritte’a, jednego z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu, głównie kojarzonego z malarstwem.
 
Ekspozycja "Gdy mężczyźni są na wojnie" Siergieja Bratkowa, naczelnego ukraińskiego skandalisty (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) prezentuje dwa cykle fotografii: "Dzieciaki" oraz "Żołnierki".
 
"Kanarek", wystawa japońskiej fotografki Lieko Shigi (Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manngha), to charakterystyczny dla tej artystki cykl – to wizyjna medytacja na temat ludzi czy miejsc; barokowy, pociągający obraz cudzych obaw i radości.
 
Choć eksponowane w ramach wystawy "Rodzina i ziemia" (Muzeum Etnograficzne) ikoniczne już dziś prace Sally Mann pochodzą z różnych okresów jej twórczości, to poruszają bliskie artystce, powracające w licznych pracach tematy.

SALLY MANN, Zakrwawiony nos Emmeta, 1985, (c) Sally Mann. Dzięki uprzejmości Galerii Gagosian

Jason Evans znany jest już publiczności Miesiąca Fotografii jako kurator wystawy "W tym miejscu nie ma nic" prezentowanej w przestrzeni Galerii Bunkier Sztuki w 2010 roku. W tej edycji Festiwalu pojawi się jako autor indywidualnej wystawy zatytułowanej "Zdjęcia do oglądania oraz rzeźby do fotografowania." (Galeria ZPAF).

JASON EVANS, Bez tytułu, z cyklu Zdjęcia do oglądania, 2007-2011

Fotografie Holenderki Viviane Sassen z cyklu "Parasomnia" w Galerii Pauza to zapis osobistych podróży-powrotów do Afryki, krainy dzieciństwa artystki. W fotografii Sassen zacierają się granice między dokumentem i fotografią mody czy kreacyjną, a efektem jest jej oryginalny styl.

Cezary Pieczyński, właściciel poznańskiej Galerii Piekary, odkrył w procesie kolekcjonowania sztuki ekscytujący element przygody i intelektualnego wyzwania. Wystawa "Drżące ciało. Fotografia z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego" (Galeria Starmach) zaprezentuje efekt jego pasji – zbiory fotografii. Wśród nich: dzieła największych twórców światowej klasy jak Nan Goldin, Nobuyoshi Araki, Damien Hirst, Borys Michajłow, Thomas Ruff czy Jan Saudek.

Maurycy Gomulicki, Typologie sentymentalne, 1999, Dzięki uprzejmości Galerii Piekary, praca z wystawy ''Drżące ciało. Fotografia z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego''

Istotną nowością w formule Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie Sekcja eksperymentalna. W ramach tej części programu na obu piętrach Galerii Bunkier Sztuki będą miały miejsce wydarzenia i prezentacje składające się na rozbudowany i interdyscyplinarny projekt "Fotografia w życiu codziennym". Projekt realizowany jest pod nadzorem kuratorskim słynnej brytyjskiej krytyczki Charlotte Cotton (autorki m.in. przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej "Fotografia jako sztuka współczesna"), z udziałem kilkunastu polskich kuratorów i naukowców. Założeniem jest prześledzenie i analiza roli fotografii w życiu codziennym każdego z nas, jak również związków fotografii ze zjawiskami społecznymi i historycznymi.

Portret symetryczny z niefortunnie dobranym tłem (fot. Krystyna Raczyńska, z: Mikołaj Iliński, Jan Raczyński, Fotografia w życiu codziennym, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1978, ilustracja do wystawy ''Fotografia w życiu codziennym''

Wśród wielu zaplanowanych działań i przedsięwzięć znajdą się serie wykładów, seminaria, działania aktywizujące i integrujące publiczność – wszystko zgodnie z hasłem urodzinowej edycji Festiwalu: DOŁĄCZ!
 
W ramach Sekcji ShowOFF 5 kuratorskich duetów (m.in. Michał Łuczak i Adam Pańczuk oraz Witek Orski i Janek Zamoyski) współpracuje z wybranymi przez siebie 10 młodymi artystami. Efektem ich współpracy będą wystawy, które po raz pierwszy zaprezentują publiczności już w maju. ShowOFF MFK to dla uczestników doskonała okazja do współpracy ze świetnymi kuratorami, wzbogacenia doświadczenia i zaprezentowania swojego projektu szerokiej publiczności podczas Festiwalu.
 
MFK to jednak nie tylko wystawy, to także bogaty Program wydarzeń towarzyszących – przez cały miesiąc w wielu miejscach Krakowa odbywać się będą spotkania, projekcje, wykłady, warsztaty czy pokazy slajdów, jak również VII Przegląd Portfolio. Efektem spotkań i konsultacji z profesjonalnymi fotografami, fotoedytorami, krytykami sztuki czy przedstawicielami agencji z całego świata bywają nawet decyzje o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej, tak więc również tego punktu programu MFK nie można przegapić.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ MFK 2012

17 maja 2012 (czwartek) – 21 maja 2012 (poniedziałek) Weekend Inauguracyjny
– otwarcie wszystkich wystaw, wydarzenia Programu głównego oraz impreza urodzinowa;
18 maja 2012 (piątek) – uroczyste otwarcie Festiwalu w Galerii Starmach;
22 maja – 16 czerwca 2012 – wydarzenia towarzyszące (m.in. spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmów czy pokazy slajdów oraz VII Przegląd Portfolio);
17 czerwca 2012 (niedziela) – zakończenie Festiwalu.

DOŁĄCZ do nas, świętuj z nami 10. urodziny, celebruj fotografię!

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest przez Fundację Sztuk Wizualnych przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem Festiwalu jest firma Canon Polska.
 
Fundacja Sztuk Wizualnych to organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie w celu promocji i popularyzacji sztuk wizualnych w Polsce. Głównym polem działalności Fundacji jest fotografia, a misją szukanie nowych definicji fotografii wkontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Fundacja prowadzi także działalność wydawniczą koncentrując się na publikacjach z zakresu teorii i historii fotografii oraz popularyzacji wydawnictw niszowych i kolekcjonerskich.

Zobacz także:
Sony Handycam NEX-VG20, czyli jak z aparatu zrobić kamerę
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Rajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii Nikona
Wiem, co kupuję: monitor dla fotografa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.725s.