Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Wyobraźnia ekranu" – historia pierwszego polskiego festiwalu Sztuki Nowych Mediów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Wyobraźnia ekranu" – historia pierwszego polskiego festiwalu Sztuki Nowych Mediów
Dodał: Jarosław Zachwieja 18.03.2008
21 marca w Muzeum Sztuki w Łodzi w cyklu spotkań ze sztuką wideo Virus Video odbędzie się spotkanie z Moniką Weychert Waluszko, która przedstawi dorobek Wyobraźni Ekranu – pierwszego polskiego festiwalu NET-ART.


Kolejne już spotkanie z cyklu Virus Video to opowieść o historii toruńskiego festiwalu sztuki Internetu, która jest jednocześnie przewodnikiem po problemach teoretycznych, społecznych i kuratorskich netartu. Gościem Michała Brzezińskiego będzie Monika Weychert Waluszko – polonistka (UMK), kulturoznawczyni, menedżerka kultury (UAM), kuratorka sztuki (UJ), a poza tym założycielka galerii w Domu Muz oraz Galerii dla..., inicjatorka toruńskiego festiwalu filmów offowych. Przygotowała ona program kilku edycji festiwalu sztuki Internetu, jest autorką książki o wymianie pokoleń kulturowych 60/70 -- 70/80 "Toruń to..." a także kuratorką sztuki (ostatnia realizacja: "Patriotyzm Jutra", Instytut Wyspa Progress w Gdańsku, z Agatą Chinowską i Renatą Rusnak).
 
Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Virus Video to program prezentacji kluczowych zagadnień obecnych w strategiach artystów sztuki wideo i filmu eksperymentalnego, przygotowany przez Michała Brzezińskiego i realizowany we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Zakłada przeprowadzenie spotkań ze sztuką obrazu ruchomego, podczas których zaprezentowane zostaną najważniejsze ze względu na generowane idee środowiska twórcze, kuratorzy i artyści.
 
Główne miejsce zajmuje tu wideo. Organizatorzy akcji starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące genezy i perspektyw rozwoju tej specyficznej dziedziny twórczości, wciąż wyłaniającej się i niedookreślonej mimo bogatej historii. Stawiane są przy tym pytania o to czy "awangardowość" determinuje i zmusza twórców krytyków i teoretyków do poszukiwania wciąż nowych definicji przedmiotu w którym poruszają się artyści medialni? Poruszone zostaną również drażliwe kwestie, m.in. tego, czy tzw. film eksperymentalny jest jeszcze możliwy, czy sztuka wideo w epoce interaktywności jako forma wypowiedzi i kontestacji jest już zamkniętym rozdziałem. Prezentowane postawy twórcze odwołują się zarówno do performance, instalacji, jak i do form projekcji ekranowych przeznaczonych głównie z myślą o dyspozytywie kinowym, telewizji, czy internecie jako idealnym zrealizowaniu się natury danego obrazu. Różnorodność postaw twórczych ujawniać ma jednak pewną cechę wspólną wideo - "nomadyzm" tego medium, które pojawia się niczym wirus w rozmaitych kontekstach, nie ciążąc wyraźnie ku żadnemu z nich.

Miasto: Łódź
Lokalizacja: Muzeum Sztuki
Ulica: ul. Więckowskiego 36
Termin: 21.03.2008, godz. 19.00
Adres WWW: www.muzeumsztuki.lodz.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.066s.