Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  GIMP - alternatywa dla Photoshopa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

GIMP - alternatywa dla Photoshopa
Autor: Sławomir Skibiński
GIMP jest darmowym programem do obróbki fotografii cyfrowych, uważanym za konkurenta Photoshopa. Photoshop to bez wątpienia najpopularniejsza aplikacja do profesjonalnej prac graficznych i świetnie nadaje się do obróbki fotografii, jednak warto zainteresować się darmowym konkurentem – szczególnie w przypadku ograniczonych możliwości budżetowych.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

GIMP jest kompletną i bardzo użyteczną aplikacją, która z powodzeniem może służyć także do zastosowań profesjonalnych. Umożliwia między innymi pracę z warstwami, korekcję kolorów, obróbkę za pomocą krzywych tonalnych a przy zastosowaniu dodatkowych pluginów także pracę z RAW-ami. Ogromna ilość filtrów i wtyczek instalowanych z aplikacją, powoduje, że jest bardzo funkcjonalny. Możliwości wzrastają po instalacji dodatkowych filtrów i różnorodnych wtyczek dostępnych w Internecie.

Interfejs użytkownika – nieco nietypowy
Zapoznanie z GIMP-em rozpoczniemy od interfejsu użytkownika, który jest zupełnie inny niż konkurenta i często postrzegany jako mniej intuicyjny. Jest to według wielu opinii częsta przyczyna, dla której na tym etapie kontakt GIMP-em się kończy.

Interfejs programu GIMP

Po uruchomieniu GIMP wygląda podobnie jak na ilustracji powyżej. Do dyspozycji mamy główne okno wraz z podstawowym menu programu oraz przybornik. Dość charakterystycznym dla GIMP-a jest właśnie Przybornik. Dzięki niemu uzyskujemy łatwy dostęp do różnorodnych narzędzi, takich jak narzędzia zaznaczania, rysownicze i przekształcania. W dolnej części przybornika mamy do dyspozycji parametry wybranego narzędzia. Kolejne okno, Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie... zawiera między innymi narzędzia modyfikacji warstw, kanałów itp, a także co jest warte podkreślenia edytor pędzli do tworzenia nowych i modyfikacji już istniejących . Menu programu widoczne w głównym oknie pomimo, że wyglada na pierwszy rzut oka dość niepozornie jest bardzo rozbudowane. Opis wszystkich opcji, które tam można znaleźć, starczyłby na całkiem pokaźną książkę.
 
Taka organizacja interfejsu użytkownika, z podziałem na osobne okna spowodowana jest tym, iż początkowo GIMP działał tylko w systemie Linux, gdzie palety narzędziowe i okno dokumentu nie są łączone w ramach jednego okna. Obecnie istnieją wersje dla Linuxa, Windows i MacOS.
 
Twórcy programu zdawali sobie sprawę, iż odmienność interfejsu może odstraszać część użytkowników przyzwyczajonych do schematu systemów Windows. W ciągu ostatnich lat prowadzone były intensywne prace nad interfejsem GIMP-a, których efekt możemy zobaczyć w opublikowanej niedawno wersji 2.8. Wprowadzono w niej mianowicie alternatywny tryb pracy interfejsu typowy dla Windows, w którym wszystkie okna i palety połączone są w ramach jednego okna nadrzędnego. Zatem wymówka, że GIMP "jest jakiś inny" straciła już na aktualności.

Zaczynamy od RAW-a
Pracę ze zdjęciem możemy rozpocząć bezpośrednio od formatu RAW. Do tego celu służy dodatkowa wtyczka UFRaw. Ciekawą cechą UFRaw jest możliwość samodzielnej pracy. Dzięki temu możemy wywołać zdjęcie z RAW-a korzystając z UFRaw, a później obrabiać w dowolnym programie.
 
Możliwości wtyczki są duże. Mamy do dyspozycji podstawową korekcję ekspozycji w dużym zakresie, od -6 EV do +6 EV, co pozwala skorygować nawet mocno niedoświetlone zdjęcie. Mamy także do dyspozycji zmianę balansu bieli, odszumianie. W UFRaw można wykonać również korektę wad obiektywu oraz modyfikację koloru, np. za pomocą krzywych tonalnych..

Wtyczka UFRaw z mocno niedoświetlonym zdjęciem

Dzięki wspomnianemu dużemu zakresowi korekcji EV, skorygowanie naświetlenia fotki nie sprawia większych problemów. Poniżej zdjęcie przed i po poprawieniu naświetlenia.



UFRaw uruchamiany jest automatycznie, po wydaniu polecenia otwarcia zdjęcia w formacie RAW za pomocą GIMP-a. Po zakończeniu obróbki w UFRaw i naciśnięciu OK zdjęcie zostaje wczytane do GIMP–a i tam możemy je dalej obrabiać.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.969s.